سیستم اطفا حریق کارخانه

5/5 - (2 امتیاز)

در طراحی سیستم اطفا حریق کارخانه ها و محیط های مشابه، باید این نکته را در نظر بگیریم که طراحی این سیستم ها حساسیت بالاتری نسبت به سیستم های دیگر دارند. زیرا در اینگونه محیط ها به دلیل گستردگی فضا، جدای از اینکه باید از سرمایه و تجهیزات محافظت گردد، نیروی انسانی زیادی نیز در محل حضور دارند. در نتیجه پیاده سازی سیستم اطفا حریق کارخانجات باید طوری طراحی شود که هوشمند و همچنین کارآمد باشد.

کارخانه ها و مکان های صنعتی برخلاف انبار ها، باید به گونه ای باشند که علاوه بر تجهیزات و … نیروی کاری و انسانی گسترده ای نیز در آنها مشغول به کار هستند. در نتیجه باید سیستم اطفا حریق مناسب کارخانه باید به خوبی انتخاب شود تا در مواقع خطر از تمامی آنها محافظت کرده و تلفات و خسارت را کاهش دهد.

سیستم اطفا حریق صنایع

سیستم اعلام حریق در کارخانه

از بهترین گزینه ها برای سیستم اعلام حریق کارخانه و صنایع، می توان به سیستم های آدرس پذیر اشاره کرد. عملکرد این سیستم ها به اینصورت است که علاوه بر تشخیص و اعلام آتش سوزی و حریق، محل حادثه را نیز اعلام می کنند. در نتیجه زمان رسیدن به محل و خاموش کردن آن سریعتر انجام می شود.

از این سیستم ها در مناطقی استفاده می شود که فضا و گستردگی محیط زیاد باشد. زیرا در هنگام وقوع حادثه و آتش سوزی امکان رسیدن و تشخیص محل حریق کار سختی می باشد. بنابراین بهترین گزینه برای طراحی و پیاده سازی سیستم اطفا حریق کارخانه را می توان مدل های آدرس پذیر نام برد.

سیستم اعلام حریق کارخانه

طراحی سیستم اعلام حریق در صنایع

مهمترین نکته ای که یک طراح باید به آن دقت کند، نوع تقسیم بندی محیط و محل ها است. در مکان هایی که فضای زیادی در اختیار داشته و همچنین فعالیت های گوناگونی در آنجا انجام می شود. باید محیط را به مکان های کوچکتری تقسیم بندی کرده و با توجه به کارایی هر کدام از مناطق (اداری، تولید، انبار و …)، اقدام به نصب دتکتور آتش نشانی مورد نیاز در آنجا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله سیستم اعلام حریق آیروسل را مطالعه نمایید.

پس از نصب دتکتور مناسب، باید آن را به مرکز کنترل اصلی متصل کنید. لازم به ذکر است که بهترین گزینه انتخاب محل های تقسیم شده با فضای 60 متر یا کمتر است. زیرا معمولا بیشتر از این مقدار در تقسیم بندی استفاده نمی شود. دلیل این کار نیز این است که اگر در محل آتش سوزی رخ داد، به راحتی بتوان محل را تشخیص داده و برای کاهش خسارت ها، سریعاً به محل دسترسی پیدا کنند.

طراحی سیستم اطفا حریق کارخانجات

انتخاب سیستم مناسب

در هنگام تقسیم بندی مناطق کارخانه با توجه به فعالیت و کارایی هر کدام از بخش ها، باید سیستم اطفا حریق مناسب همان بخش نیز انتخاب گردد. این سیستم ها می توانند گازی و یا آبی باشند. اما دقت کنید که نمی توان یکی از آنها را در تمامی مناطق به کار برد.

به طور مثال نمی توانید از یک سیستم آبی در اتاق های برق، سرور و یا تجهیزات الکتریکی استفاده کنید. اما یک سیستم گازی بهترین گزینه برای چنین مناطقی است. همچنین سیستم گازی نیز برای اتاق هایی که نیروی انسانی در آنجا مشغول به کار بوده و یا تهویه مناسبی ندارد، کارآمد نبوده و ممکن است باعث مرگ افراد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *