سیستم اطفا حریق آیروسل (Aerosol)

5/5 - (2 امتیاز)

آژانس های حفاظت از محیط زیست، استفاده از هالون در سیستم های اطفا حریق را در دهه 1990 ممنوع کردند. بنابراین نیاز به جایگزینی برای هالون احساس می شد. این جایگزین باید توانایی خاموش کردن اکثر آتش سوزی ها را داشته باشد، در حالی که برای افراد و تجهیزات مورد استفاده امن باشد. از زمانی که هالون ممنوع شد، چندین عامل و فناوری اطفاء حریق معرفی شدند. در این مقاله قصد داریم تا درباره یکی از این جایگزین ها به نام سیستم اطفا حریق آیروسل صحبت کنیم.

نوع عملکرد

برای سرکوب و خاموش کردن آتش، عامل اطفا حریق و خاموش کننده باید چهار وجه آتش را بشکند. یعنی مواد شیمیایی سرکوب کننده باید سوخت را کاهش دهند، اکسیژن را حذف کنند، گرما را حذف کنند و یا مانع از واکنش زنجیره ای آنها با یکدیگر شوند. تا زمانی که گرما، سوخت و اکسیژن کافی در محیط وجود داشته باشد، آتش نیز همچنان می سوزد. سیستم های اطفاء حریق آیروسل نیز با حذف گرما کار کرده و از احتراق مجدد حریق جلوگیری می کنند.

سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم های آئروسل میکرو ذرات بزرگی را آزاد می کنند که شعله آتش را احاطه می کنند. این ذرات در تماس با حریق، شعله ها را خنک کرده و گرما را جذب می کنند تا آتش خاموش شود. سیستم های آئروسل نیز می توانند با مختل کردن یک واکنش زنجیره ای کار کنند:

 • ذرات آئروسل حاوی نیترات پتاسیم می توانند به عنوان اکسید کننده عمل کنند.
 • این ذرات به رادیکال های آزاد متصل می شوند که احتراق آتش را حفظ می کنند. این کار موجب می شود تا مولکول های جانبی مانند هیدروکسید پتاسیم و آب تولید کنند.
 • در نهایت، این امر فرآیند احتراق را تا زمان خاموش شدن آتش مختل می کند.

تاثیر سیستم آتش نشانی آیروسل

سیستم های اطفاء حریق آئروسل می توانند در مهار انواع آتش های کلاس A، B و C موثر باشند. با این حال، اثربخشی به غلظت ذرات نزدیک شعله، محل سایر مواد قابل اشتعال و نوع سوخت درگیر در حریق نیز بستگی دارد. این سیستم ها می توانند به تشخیص و فعال سازی حریق الکتریکی یا خودکار (اتومات) نیز مجهز شوند.

آیا سیستم های اطفاء حریق آیروسل ایمن هستند؟

سیستم های Aerosol از طریق یک واکنش شیمیایی عمل می کنند که در این بین گرما نیز تولید می شود. در نتیجه، دمای افشانه ها می تواند به 4000 درجه فارنهایت (2204 درجه سانتی‌گراد) در هنگام تخلیه برسد. این نکته می تواند یک نقطه ضعف برای سیستم های اطفا حریق آیروسل باشد، زیرا دمای بالا ممکن است منجر به فلاش مجدد آتش شود.

برخی از این سیستم ها، دارای بلوک های خنک کننده هستند که دما را کاهش داده و از فلاش مجدد جلوگیری می کند. این سیستم ها معمولاً به تجهیزات آسیب نمی رسانند، با این حال ذرات آیروسل بزرگ می توانند بر روی اجزای حساس باقی مانده باشند. سعی کنید این سیستم ها را به دور از هرگونه وسایل الکترونیکی حساس نصب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله سیستم اطفا حریق کارخانه را مطالعه نمایید.

سیستم آیروسل

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود، این است که این سیستم ها نباید در فضاهای اشغالی استفاده شوند، زیرا آئروسل ها در صورت استنشاق می توانند خطرناک باشند. به طور مشابه، ذرات این ماده اختلال بینایی ایجاد می کنند که می تواند تخلیه محیط را پیچیده کند. یک نمونه از این مورد، دو حادثه غم انگیز از تخلیه کاذب سیستم های آئروسل در یک انبار بانکی که هشت کشته و هفت زخمی برجای گذاشت و در یک کشتی ماهیگیری که منجر به مرگ یک نفر شد، رخ داده است.

کاربرد

بیشترین کاربرد آیروسل را می توان در صنایع و مکان هایی مانند موارد زیر مشاهده کرد:

 • اتاق های کنترل
 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع پتروشیمی
 • مخابرات
 • صنایع دریایی و بندری

نکات مهمی که باید به آن توجه شود این است که برای خاموش کردن حریق های مواد منفجره از آیروسل استفاده نمی شود. همچنین برای اطفا حریق در مکان هایی که دارای تجهیزات الکترونیکی هستند، نیز پیشنهاد می شود از این ماده استفاده نگردد.

مزایای سیستم آیروسل

از مزایای این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به لوله کشی ندارد
 • هزینه تعمیر و نگهداری پایین
 • نصب آسان
 • فضای کمی اشغال می کند
 • به لایه اوزون آسیبی نمی رساند
 • در زمان اندک، آتش را خاموش می کند
 • وارد شدن ضربه و فشار، سبب ترکیدن کپسول آیروسل نمی شود
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *