روشهای اطفا حریق

در مقالات قبلی رهاورد توضیحاتی در مورد انواع کپسول آتش نشانی ، انواع آتش و بسیاری موارد دیگر دادیم ، در این بخش میخواهیم روشهای اطفا حریق را به شما عزیزان معرفی کنیم در ادامه این مطلب شما را انواع روشهای خاموش نمودن آتش آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

انواع روشهای اطفا حریق

حذف اکسیژن یا هوا

1- روش حذف اکسیژن یا هوا : در این روش شما باید اکسیژ هوا را تا میتوانید در آتش کم کنید و آتش را خفه کنید به این صورت که پتوی خیس و یا درپوشی بر روی آتش قرار دهید.

سرد کردن و یا کاهش حرارت آتش

2- روش سرد کردن و یا کاهش حرارت آتش : با توجه به تعریف نقطه اشتعال میتواند گفت که هر ماده سوختنی جهت شعله ور شدن و آتش گرفتن نیاز به حرارت و اکسیژن دارد و چنانچه این اتفاق بیوفتند و نقطه اشتعال شعله ور شود باید از روش سرد کردن و کاهش حرارت آتش استفاده کرد تا از گسترده شدن حریق جلوگیری شود همچنین در این روش شما باید دمای آتش را کاهش دهید و اگر آتش بسیار بزرگ و اطفاء حريق بسیار سخت بود شما باید از طریق آب پاشیدن بر روی آتش استفاده کنید و آتش را از بین ببرید که این روش باعث میشود حرارت آتش کم شود و آتش کم کم خاموش شود همچنین به این دلیل از آب استفاده میکنند که آب خاصیت خنک کنندگی دارد و باعث میشود تا حرارت آتیش کم شود و آتش خاموش شود.

حذف و پاکسازی مواد سوختی یا همان روش جداسازی

3- روش حذف و پاکسازی مواد سوختی یا همان روش حداسازی : در این روش شما باید موادی که قابل اشتعال هستند را از کنار آتش و حرارت دور کنید و شیر اصلی گاز را ببنیدید.

قطع کردن واكنش های زنجيره ای

4- روش قطع کردن واكنش هاي زنجيره اي : در این روش شما باید به وسیله مواد شیمیایی بازنده حریق و یا جلوگیری از تبدیل فازها به یکدیگر از ادامه آتش و گتسرده شدن آتش جلوگیری کنید. به عنوان مثال میتواند استفاده ا مواد اطفایی پوردی در حریق مایعات را استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.