قطعات و اجزای یک کپسول آتش نشانی

سوالات متداول
  • arrow_drop_downاجزای کپسول آتش نشانی فوم چه قطعاتی هستند؟
    به غیر از ماده خاموش کننده که این کپسول ها فوم میباشد، تفاوت دیگری در قطعات اصلی کپسول وجود ندارد. در واقع ماده خاموش کننده شامل کنسانتره فوم، آب و هوا است.
  • arrow_drop_down7 قسمت کپسول اطفاء حریق چیست؟
    مخزن استوانه ای، شیر، دسته حمل، اهرم عملیاتی، پین ضامن، مهر و موم بریا جلوگیری از دستکاری، فشار سنج و شیلنگ تخلیه را می‌توان 7 قسمت اصلی کپسول به شمار آورد.
4.2/5 - (25 امتیاز)

‌قطعات و اجزای یک کپسول آتش نشانی همگی نقش حیاتی در تخلیه موثر آب یا یک عامل شیمیایی برای سرکوب حریق دارند. زیرا از اینکه آتش به شکل خارج از کنترلی گسترش یابد و منجر به آسیب اموال و شاید حتی تلفات جانی شود، جلوگیری می‌کنند.

کپسول های اطفا حریق طوری طراحی شده‌اند که یک ماده خاموش کننده را روی آتش پاشیده و پخش کنند تا یکی از سه عنصر لازم برای حفظ آتش پس از شروع حریق حذف شود. این عناصر که ادامه حریق به آنها بستگی دارد عبارتند از سوختی که می‌سوزد، گرما و اکسیژن مورد نیاز برای شعله ور شدن.

بنابراین این کپسول ها برای هدف قرار دادن یک یا چند عنصر مورد نیاز برای حفظ آتش با ایجاد مانعی بین سوخت و اکسیژن هوای اطراف، یا با حذف گرما با خنک کردن سوخت طراحی شده‌اند. اگر هر یک از اینها تحت تأثیر قرار گیرد یا از بین برود، آتش خاموش می‌شود.

اجزای اصلی کپسول اطفا حریق

قطعات کپسول آتش نشانی

صرف نظر از ماده ای که در کپسول استفاده می‌شود، قطعات و اجزای کپسول آتش نشانی که برای مهار و پاشش ماده خاموش کننده استفاده می‌شود مشابه هستند.

مخازن استوانه ای

مخازن استوانه ای در پایین به صورت صاف و در بالا، گنبدی شکل هستند. این مخازن استوانه ای فولادی حاوی عامل خاموش کننده و پیشران لازم برای ایجاد فشار برای به بیرون راندن ماده خاموش کننده و ایجاد اسپری می‌باشند. این مخزن استوانه ای توسط یک لوله به قسمت بالایی کپسول متصل شده است. در ادامه یک شیر فنری شکل، راه ارتباطی لوله و دهانه خروجی کپسول آتش نشانی را فراهم می‌کند.

نکته ای که بسیار مهم است، دسترسی آسان و سریع در زمان نیاز به کپسول است. بنابراین باید آن را در جای مشخص و مناسبی قرار داده و نصب کنید. همیشه از شارژ کپسول های آتش نشانی نیز اطمینان حاصل شود تا در زمان استفاده از آنها به مشکل بر نخورید.

شیر و دیگر اجزا

وظیفه شیر کپسول آتش نشانی، کنترل یا تنظیم جریان ماده خاموش کننده است. این قسمت شامل یک بدنه ماشینکاری شده از جنس فلز است (یا قسمت قالبی تزریق شده پلاستیکی برای نسخه های اقتصادی)، که امکان گرفتن و بلند کردن و حمل خاموش کننده را فراهم می‌کند می‌شود. همچنین یک ضامن فلزی برای جلوگیری از تخلیه تصادفی و یک قفل پلاستیکی برای جلوگیری از دستکاری و افتادن ضامن نیز وجود دارد.

یک اهرم آزاد کننده فلزی و یک لوله که از طریق آن ماده برای بیرون راندن از مخزن استفاده می‌شود نیز شامل دیگر اجزای شیر می‌شوند. کپسول های آتش نشانی با فشار ذخیره شده ممکن است دارای فشار سنج نیز باشند.

قطعات کپسول آتش نشانی

نازل و یا شیلنگ

یک نازل، جهت عامل خاموش کننده را هنگام خروج از مخزن هدایت می‌کند. این نازل در کپسول های اطفا حریق سنگین تر از 3 کیلوگرم جای خود را به یک شیلنگ می‌دهد. این شیلنگ نیز همان وظیفه نازل، یعنی هدایت جریان خروجی ماده خاموش کننده به سمت حریق را دارد.

درجه

درجه یا مانومتر یکی از اجزای مهم است که پر بودن یا خالی بودن کپسول را نمایش می دهد. در رابطه با انواع درجه کپسول اینجا مطالعه کنید.

عامل خاموش کننده

یکی دیگر از اجزای کپسول آتش نشانی عامل یا ماده خاموش کننده است. در واقع ماده است که گسترش آتش را محدود یا سرکوب می‌کند. درک طبقه بندی های مختلف (کلاس) انواع آتش سوزی ها در تعیین اینکه کدام نوع کپسول، برای شرایط شما بهترین است مفید می‌باشد.

پیشران

گازی که وظیفه آن بیرون راندن عامل خاموش کننده از کپسول است. در کپسول های آتش نشانی تحت فشار ذخیره شده، پیشرانه در همان محفظه ای که عامل اطفاء حریق در آن قرار دارد، ذخیره می‌شود. اما در کپسول هایی که با کارتریج کار می‌کنند، پیشرانه در یک کارتریج جداگانه قرار می‌گیرد. این کارتریج هنگام فعال شدن سوراخ شده و پیشرانه را در معرض ماده خاموش کننده قرار می‌دهد تا به بیرون مخزن رانده شود.

منحصر به فرد بودن قطعات و اجزای کپسول آتش نشانی دریایی

لازم به ذکر است که سکوهای حفاری دریایی و سایر موقعیت های دریایی، نیازمند حفاظت منحصر به فرد از قطعات کپسول آتش نشانی در برابر شرایط محیطی شدیدی است که در آنجا وجود دارد، مانند دریا، نمک و خورشید که می‌تواند مواد را فرسایش دهد و تأثیر نامطلوبی داشته باشد. در نتیجه برای اطمینان از عملکرد قطعات و محافظت از آنها به روش های زیر عمل می‌کنند.

  • سیلندرهای فولادی با یک لایه زیرین ترکیب گالوانیزه، روکش لعابی پخته شده و پوشش شفاف محافظ برای جلوگیری از خوردگی و محو شدن در معرض آفتاب و دریا استفاده می‌شوند.
  • اهرم های عملیاتی از فولاد ضد زنگ و شیرها از جنس برنج آبکاری شده ساخته می‌شوند.
  • گِیج های فشار با برنج آبکاری شده احاطه شده و یک حلقه وینیل کف سیلندر را احاطه می‌کند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *