استاندارد نصب کپسول آتش نشانی

سوالات متداول
 • arrow_drop_downمحل نصب کپسول های اطفا حریق کجا باید باشد؟
  کپسول اطفا حریق باید بر اساس مقررات BS 5306-8:2000 در محل های آشکار، روی پایه های دیواری یا ایستاده و جایی که افراد در هنگام طی کردن مسیر فرار به راحتی آن را مشاهده کنند، نصب شود. آنها باید در نزدیکی خروجی های اتاق، در راهروها، راه پله ها، لابی ها و فرودها قرار گیرند.
 • arrow_drop_downکپسول های آتش نشانی در رستوران ها کجا باید نصب شوند؟
  خاموش کننده ها در آشپزخانه های تجاری و رستوران ها باید در محلی نصب شوند که یک کارمند در آشپزخانه فقط با طی کردن فاصله‌ی 9 متری به کپسول دسترسی پیدا کند.
 • arrow_drop_downارتفاع نصب کپسول های آتش نشانی در ساختمان چقدر است؟
  خاموش کننده هایی که وزن آنها کمتر از 18 کیلوگرم باشد باید سر کپسول 1.5 متر و خاموش کننده های بالای 18 کیلو باید سر کپسول در فاصله 1 متری از زمین قرار داشته باشند.
4.8/5 - (37 امتیاز)

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه بسیار زیادی شود، محل و ارتفاع نصب کپسول آتش نشانی است. همانطور که می‌دانید اگر کپسول در محل مناسبی نصب شود، در مواقع حساس می‌تواند سبب کاهش صدمات وارده به محیط و مردم شود. در مقابل اگر جای نصب کپسول آتش نشانی به درستی و به صورت صحیح انتخاب نشود و دسترسی به آن سخت باشد امکان وارد شدن آسیب های جدی به جان و مال ساکنین وجود دارد. در ادامه با رهاورد همراه باشید تا در مورد نکات محل نصب خاموش کننده های دستی به طور کامل توضیح دهیم.

استاندارد نصب صحیح کپسول آتش نشانی

استاندارد نصب کپسول اطفا حریق

 • با توجه به استاندارد NFPA ارتفاع نصب خاموش کننده های دستی به این گونه است که کپسول های با وزن کمتر از 40 پوند (18 کیلو گرم) باید به گونه ای نصب شوند که سر خاموش کننده حداکثر در ارتفاع بالای 1.5 متر از سطح زمین قرار گیرند.
 • خاموش کننده هایی که وزن آنها بیش از 40 پوند ( 18 کیلو گرم ) هستند، باید به گونه ای نصب شوند که سر کپسول حداکثر در ارتفاع بالای 1 متر از سطح زمین قرار گیرد.
 • کپسول در معرض دید و در نزدیکی ورودی و خروجی ها نصب گردد.
 • خاموش کننده در مکانی نصب شود که آسیب فیزیکی به آن وارد نشود.
 • سیلندر نباید در فضای باز و در تابش مستقیم نور خورشید و یا برف و باران قرار گیرد.
 • باید در فضایی دور از مواد مخاطره آمیز نصب گردد.
 • توزیع به صورت یکنواخت انجام شود تا دسترسی یکسانی در مواقع اضطراری به آنها داشته باشیم.
 • حتما دستور استفاده از کپسول، در کنار آن نصب شده باشد تا افراد به راحتی بتوانند روش استفاده را یاد بگیرند.
 • به طور مرتب سالیانه آنرا شارژ کرده و کپسول سرویس شود.
 • از بست کپسول آتش نشانی برای نصب خاموش کننده بر روی دیوار استفاده کنید.

نصب صحیح کپسول اطفا حریق
فاصله استاندارد نصب خاموش کننده های دستی

در هنگام نصب کپسول های آتش نشانی در آپارتمان یا محیط های اداری و … حتما باید به نوع آنها دقت کنید. خاموش کننده ها بر اساس موادی که در آنها وجود دارد، مساحت خاصی را پوشش می‌دهند. همچنین در انتخاب محل مناسب برای نصب حتما باید به اندازه و سایز کپسول نیز دقت کنید.

زیرا اگر فاصله های نصب را به صورت استاندارد و اصولی در نظر بگیرید اما از خاموش کننده های کوچک استفاده شود، امکان بروز مشکل در هنگام اطفا حریق وجود دارد. در زیر، فاصله مناسب برای هر نوع کپسولی را بر اساس کلاس آتش سوزی شرح داده ایم.

 • خاموش کننده هایی که برای کلاس های آتش سوزی A مناسب می‌باشند باید در فاصله 23 متری از یکدیگر نصب شوند.
 • کپسول های اطفا حریقی که مخصوص خاموش کردن آتش های کلاس B هستند باید در فاصله 15 متری از هم نسب گردند.
 • فاصله استاندارد نصب برای کپسول های مخصوص کلاس آتش C، بر اساس بقیه خاموش کننده های قرار گرفته در محیط، انتخاب می‌شود.
 • خاموش کننده های حریق کلاس D نیز باید در فاصله های 23 متری از یکدیگر قرار داده شوند.

توجه داشته باشید که فاصله های گفته شده تنها بر اساس نوع کلاس آتش و نوع کپسول ها مشخص شده است. اما با توجه موادی که در محیط قرار دارند، امکان دارد تا این فاصله ها نیز تغییر کنند. هرچند نظر کارشناس آتش نشانی در این مورد در اولویت است.

نکات ایمنی نصب کپسول آتش نشانی

توجه داشته باشید که تنها با خرید یک کپسول اطفا حریق شما از مخاطرات آتش سوزی در امان نخواهید بود. توجه به شارژ (که باید به صورت سالانه یا دو سال یکبار با توجه به نوع کپسول انجام شود) و تست دوره ای آن و اهمیت به نصب اصولی در مکان مناسب می‌تواند ضریب ایمنی شما و اطرافیان را بالا ببرد.

همچنین باید به طرز استفاده از کپسول آشنایی کامل داشته باشید و سایرین را نیز آموزش دهید. یکی از مسائل مهم دیگر نیز شناخت انواع کپسول اطفا حریق است. حتما باید بدانید که چه کپسولی برای چه نوع آتش سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر مقاله‌ی انواع کپسول آتش نشانی را مطالعه کنید.

امیدواریم که این پست برای شما مخاطبین عزیز مفید بوده و از آن استفاده کرده باشید، در صورتی که قصد خرید کپسول اطفا حریق و یا دیگر تجهیزات ایمنی را دارید می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی رهاورد هم اکنون اقدام کرده و خرید خود را به صورت اینترنتی در کمترین زمان ممکن انجام دهید.

یک نظر در “استاندارد نصب کپسول آتش نشانی
 • مهر 11, 1400 at 7:36 ب.ظ
  Permalink

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *