درجه کپسول آتش نشانی

4.5/5 - (4 امتیاز)

کپسول های اطفا حریق از قطعات مختلفی ساخته شده‌اند که تمامی آنها اهمیت بالایی دارند. یکی از این قطعات، درجه کپسول آتش نشانی است که در تمامی کپسول ها به راحتی قابل مشاهده می‌باشد. این درجه ها به ما در تشخیص سلامت و تعیین زمان برای مراجعه به مراکزی که خدمات شارژ کپسول اطفا حریق را ارائه می‌دهند کمک کرده و میتوانیم در بهترین زمان ممکن نسبت به پُر کردن آنها اقدام کنیم. در این مقاله از وبسایت رهاورد فایر قصد داریم تا به طور مفصل در مورد مانومتر یا فشارسنج کپسول اطفا حریق صحبت کنیم.

مانومتر کپسول

درجه (مانومتر) کپسول آتش نشانی چیست؟

این قطعه میزان فشار گاز موجود در مخزن کپسول را نشان می‌دهد. به این ترتیب می‌توان از سلامت خاموش کننده و یا زمان مناسب برای اقدام به شارژ آن اطمینان حاصل کرد.

برای مشاهده و اطلاع از قیمت کپسول های اطفا حریق، به این بخش از وبسایت رهاورد فایر مراجعه نمایید.

در ابتدا فشار سنج و درجه کپسول آتش نشانی تنها در خاموش کننده های پودر و گاز وجود داشت. اما بعد ها از این قطعات در دیگر کپسول ها هم استفاده شد. از طرفی مانومتر های کپسول اطفا حریق برای نشان دادن شارژ بیش از حد و فشار بالا نیز کاربرد دارند. دقت کنید که اگر درجه، فشار زیاد یا کم را نشان داد، باید به مراکز شارژ و بازرسی مراجعه کنید.

انواع فشار سنج کپسول اطفا حریق

در کل 3 نوع فشار سنج برای خاموش کننده ها وجود دارد. این فشار سنج ها مدل های دیافراگمی، کپسولی و بوردونی هستند. در بین این 3 مدل، مانومتر های بوردونی کاربرد بیشتری داشته و بیشتر استفاده میشوند. زیرا میتوانند فشارهای بالا را با دقت زیادی نشان دهند. همچنین درجه های کپسول بوردونی دارای بازه اندازه گیری بالایی هستند به طوری که میتوانند از 0.6 بار تا 1600 بار را نمایش دهند.

فشار سنج کپسول اطفا حریق

اجزای درجه کپسول

این مانومتر ها از اجزای مختلفی ساخته شده‌اند که شامل:

محفظه محافظ دایره ای از جنس شیشه ای

این محفظه برای جلوگیری از آسیب دیدن عقربه و صفحه نشانگر وضعیت مانومتر استفاده می‌شود.

عقربه نشانگر

این عقربه وضعیت فشار داخل محفظه را نشان می‌دهد. مدار حرکتی 180 درجه و دارا بودن کمترین حالت 0 PSI و بیشترین حالت 300 PSI از ویژگی های این عقربه است.

یک صفحه برای نشان دادن وضعیت

در این صفحه اطلاعات وضعیت کپسول نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل فشار پایین (Low Pressure)، فشار بالا (High Pressure) و نرمال (Normal) است که قسمت فشار پایین و بالا هردو به رنگ قرمز و وضعیت نرمال نیز سبز رنگ هستند. لازم به ذکر است که وضعیت نرمال نشانگر وضعیت عادی و قابل استفاده از کپسول آتش نشانی است. اما در صورت نشان دادن فشار پایین باید سریعاٌ نسبت به شارژ اقدام کنید. همچنین فشار بالا هم می‌توانند منجر به ترکیدن خاموش کننده شود که در این صورت باید به مراکز مربوطه مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *