خاموش کننده آیروسل

4.4/5 - (7 امتیاز)

خاموش کننده آیروسل : همانطور که می دانیم به خودی خود یک نوع گاز می باشد این سیستم شامل گاز آیروسل یعنی پودر و ذرات جامد می باشد زمانی که سنسور های یک اطفاء حریق تشخیص دود و حرارت آتش سوزی می دهد آن زمان است که کپسول های آیروسل به صورت خودکار فعال خواهند شد و با پخش کردن ذرات جامد که کوچکتر از ۱۰ میکرون می باشد باعث می شود که آتش در محیط خاموش شود که با آزاد سازی رادیکال های k و واکنش با زنجیره حریق خاموش شدن آتش اتفاق می افتد.

اطفاء حریق آیروسل

خوب است بدانید که هوا پخش نام دیگری از آیروسل می باشد به طور کلی منظور از هوا پخش همان ذرات گرد و غباری که در هوا است که توسط آیروسل پخش میشود. خوب است به این نکته نیز توجه داشته باشید که سیستم آیروسل علاوه بر فعال شدن به صورت خودکار با حرارت می تواند به صورت دستی نیز فعال شود و فعالیت اطفاء حریق را شروع کند.

همچنین خوب است بدانید که این سیستم توانایی خاموش کردن انواع آتش در محیط های مختلف با ابعاد بزرگ را دارد. اما در چه مکان هایی از آیروسل استفاده کنیم بهتر نتیجه خواهیم گرفت و این سیستم بیشتر برای چه مکان هایی ساخته و طراحی شده است. خوب است بدانید که این سیستم اطفاء حریق برای همه اماکن خوب است و می توان از آن در همه مکان ها استفاده کرد اما با توجه به خاصیت  رندگی عنصر پتاسیم که دارد توصیه می شود در محل هایی که برد الکترونیکی وجود دارد کمتر استفاده شود و یا استفاده نشود.

استفاده از خاموش کننده آیروسل

در استفاده از سیستم اطفاء حریق باید به چه نکاتی توجه کنیم. این سوالی است که برای شما هم شاید پیش آمده باشد. توجه به نکات زیر می تواند به شما کمک کند چگونه از این سیستم استفاده کنید.

در مرحله اول باید به شما بگوییم که استفاده از این سیستم ممکن است ریسک پذیر باشد. با توجه به اینکه ریسک آسیب در هنگام استفاده از آیروسل وجود دارد به این گونه است که در یک اتاق که تجهیزات حساس در آن وجود دارد می توان گفت که تخلیه آیروسل می‌تواند به آنها آسیب برساند.

توجه به سایز سیلندر در هنگام طراحی باید در انتخاب سایز سیلندر بسیار دقت کنید به طور مثال اگر به ۱۰ کیلو آیروسل شما نیازمند هستید و ارتفاع اتاق شما سه متر می باشد به جای اینکه از دو عدد سیلندر ۵ کیلویی استفاده نمایید از ۵ عدد سیلندر دو کیلویی استفاده کنید.

خاموش کننده آیروسل

فاصله سیلندر با تجهیزات

با توجه به اینکه گاز خارج شده از آیروسل در هنگام تخلیه حرارتی ما بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ سانتیگراد دارد فالس لشز تجهیزات باید رعایت شود همانطور که می دانید هر چقدر سایز سیلندر بزرگتر باشد گاز خارج شده به مراتب می تواند داغتر باشد.

استاندارد آیروسل را به هیچ عنوان نباید فراموش کنید. خوب همون طور که گفته شد از کپسول ها آیروسل و یا خاموش کننده های آن که دارای استاندارد معتبر بین المللی ul هستند باید استفاده شود.

مزایا و امکانات خاموش کننده آیروسل

کم وزن کم حجم می باشند
نصب بدون پیچیدگی و راه اندازی بسیار سریع
خاموش کننده غیر سمی است
سه برابر بیشتر از گاز هالوژن موثر است
دوستدار محیط زیست
قابل استفاده در اتاق کامپیوتر
کف کاذب
انبار
اتاق کنترل
سیستم توزیع برق
اتاق سرور و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *