راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

5/5 - (3 امتیاز)

افت دما و سرد شدن هوا می‌تواند باعث یخ زدگی سیستم اسپرینکلر شود. دقت داشته باشید که اگر لوله ها یخ بزنند و پس از آن محیط یا ساختمان دچار آتش سوزی گردد، خاموش کننده ها نمی‌توانند فعال شوند. این اتفاق ممکن است جان و مال افراد را به خطر بیندازد. پس حتما برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر ها باید اقداماتی را انجام داد. سیستم های اسپرینکلر به 2 دسته تر و خشک تقسیم می‌شوند.

  • خشک : در این سیستم هیچ آبی درون لوله ها وجود ندارد. در واقع مخازن تامین آب، به صورت جداگانه در ساختمان نصب شده و در صورت نیاز آب را از طریق لوله ها به خاموش کننده می‌رساند.
  • تر : به لوله آب شهری وصل می باشد. این سیستم ها به دلیل هزینه پایین در اجرایی شدن و نصب، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

احتمال یخ زدن لوله ها در سیستم تر وجود دارد. دلیل بروز این اتفاق نرسیدن گرمای کافی به لوله ها و اسپرینکلر می باشد. قطع برق و نبود منبع گرما مناسب می‌تواند سبب یخ زدگی گردد. معمولا ورودیها، راه پله ها، اتاق زیر شیروانی و محیط های سرد مناطقی هستند که احتمال یخ زدگی در آنها بیشتر است. برای رفع آن نیز باید به فکر تهیه یک سیستم گرمایشی مناسب برای ساختمان باشید.

برای تهیه انواع اسپرینکلر ها از فروشگاه رهاورد فایر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

روش های جلوگیری از یخ زدگی مخازن و لوله ها

از متداول ترین روش ها برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها، استفاده از ضد یخ ( Antifreeze ) می‌باشد. اما استفاده از ضد یخ هم قوانین مخصوص به خودش را دارد. به طور مثال برای این کار باید تجهیزات پمپ آتش نشانی شما دمایی بالای 40 درجه فارنهایت داشته باشد. اگر دما کمتر از این مقدار است باید از لوازمی که سبب تولید گرما می‌کنند مانند یونیت هیتر ها استفاده کرد.

جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

همچنین اگر از ضد یخ استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که حتما مورد تایید سازمان آتش نشانی باشد. خاموش کننده های نصب شده نیز باید منطبق با ضد یخ مصرف شده باشند. یکی از مهمترین نکاتی که در نصب این خاموش کننده ها باید دقت کنید، طراحی درست سیستم اسپرینکلر نسبت به محیط نصب شده می باشد.

مطابق با استاندارد NFPA 22، می‌توانید با گرم کردن مخزن آب اسپرینکلر، مانع از یخ زدن آن شوید. برای گرم کردن مخزن می‌توانید از سیستم های بخار، حرارت تولید شده توسط سوخت های گازی و نفتی، حرارت زغال سنگ، گرمکن الکتریکی و رادیاتور های عمودی بخار استفاده کنید.

یخ زدایی اسپرینکلر

برای آب کردن انجماد اسپرینکلر هرگز از شعله آتش استفاده نکنید. زیرا شعله می‌تواند موجب آسیب دیدن خاموش کننده و یا ایجاد حریق شود. برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر بهتر است، قبل از سرد شدن هوا و رسیدن زمستان با یک متخصص تماس گرفته و کمک بگیرید.

راه حل میتواند شستشوی کامل سیستم خاموش کننده باشد. بعد از اینکه سیستم را با آب شستید، هوا آب فشار داخل لوله ها دمیده می‌شود تا داخل آنها خشک شود. به یاد داشته باشید که انجماد سیستم های اطفا حریق، قابل کنترل بوده و می‌توان از آن جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *