اطفاء حریق اتاق سرور :‌ همانطور که میدانید امنیت اتاق سرور بسیار مهم بوده و امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش اطلاعات در زمینه فانوری اطلاعات و امنیت داده ها سازمانها ارگانها و مراکز دولتی و خصوصی، کشور خواسته و ناخواسته به سمت شبکه داده و اطلاعات خود در اتاق های سرور دیتا سنتر ها سوق پیدا کرده اند . که حفظ امینت اتاق های سرور یکی از مهم ترین موضوع هایی است که این مراکز دولتی و خصوصی به آن توجه میکنند.همچنین این مراکز سالانه میلیاردها ریال هزینه برای خرید سرور و دیتاسنترها مصرف میکنند و به همین دلیل حفظ امنیت سرور ها برایش پر اهمیت بسزایی دارد.

در دیتاسنترها و اتاقک های سرور کابلها و لوازم الکترونیکی تابلوهای برق و سیستمهای سرمایشی مختلفی به کار میروند که هر کدام ممکن است باعث آتش سوزی و ایجاد حریق شوند که باید از آنها در موقع آتش سوزی محافظ شود.

سیستم های اطفاء حریق اتاق سرور

بر اساس استاندارد و گروه بندی حریق ها ، آتش لوازم الکترونیکی در گروه C قرار میگیرند که در این کلاس رعایت طراحی استاندارد اهمیت بسیار بالایی دارد.

بر اساس استاندارد فاکتورهای زیادی برای در نظر گرفتن طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق در دیتا سنترها اهمیت دارد ابتدا باید مکان مورد نظر از طرف کارشناس ایمنی بازدید و سپس مولفه های زیر در نرم افزار محاسبه گردند .

طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق

۱- ابعاد سالن یا اتاق از قبیل طول و عرض و ارتفاع (حجم بر اساس متر مکعب)

۲- سقف کاذب و کف کاذب در صورت وجود و ارتفاع آنها

۳- آرایش رک ها و طرز چینش ( اتاقک سرد یا رودر رو )

۴- نوع سیستم سرمایشی از قبیل سیستم اسپیلت کولینگ یا اچ وک ( محاسبه سرعت پرتاب باد )

۵- کابلهای برق از داخل سقف یا کف کاذب عبور کرده اند یا از لدر سقفی

۶- شهری که سالن دیتاسنتر در آن قراردارد و ارتفاع آن شهر از سطح دریا

۷- مناطق مورد نیاز اعلام و اطفا حریق در اتاقهای مختلف (زون بندی اعلام و اطفا)

۸- دمای کاری اتاق که معمولا در دیتا سنترها بین ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد میباشد.

۹- غلظت محیط بر اساس استاندارد که در کلاس C حریق عددی بین ۷ تا ۹ میباشد.

موسسه ایمنی و آتش نشانی رهاورد ، مرجع تخصصی انواع تجهیزات اطفا حریق آمادگی خود را جهت تامین انواع تجهیزات ( کپسول آتش نشانی،‌ شلنگ آتش نشانی ، جعبه آتش نشانی و … ) اعلام می کند.