گاز کپسول آتش نشانی

4.7/5 - (7 امتیاز)

کپسول های آتش نشانی انواع مختلفی دارند و از هر کدام از آنها برای خاموش کردن نوع خاصی از آتش سوزی ها استفاده می‌شود. اما این خاموش کننده ها هر نوعی که داشته باشند، از گازهای خاصی پر می‌شوند. گاز درون کپسول آتش نشانی، فضای مشخصی از مخزن کپسول را اشغال می‌کند. کاربرد این گاز ها، ایجاد فشار لازم برای بیرون پاشیدن مواد خاموش کننده روی حریق و همچنین خنک کردن شعله ها و از بین بردن حرارت است.

موارد استفاده از گاز کپسول آتش نشانی

گاز CO2 از گذشته دور تاکنون به عنوان یک گاز ضد آتش در دستگاه های خودکار استفاده می شده است . این گاز با ویژگی های نظیر غیر قابل اشتعال بودن ، بدون بو، خنثی ، غیر سمی و … گزینه مناسبی برای اطفاء حریق به شمار می رود . با توجه به اینکه وزن این گاز یک و نیم برابر هوا می باشد به همین دلیل هنگام خاموش کردن آتش با پوشاندن سطح مانع رسیدن اکسیزن شده در نتیجه آتش به سرعت خاموش می‌شود. این خاموش کننده ها در انواع مختلفی با ظرفیت های 1 تا 6 کیلوگرم ساخته می شود. و با توجه به اینکه در محل مصرف هیچ اثری از خود نمی گذارند بیشتر در محل های سر بسته و جهت اطفا حریق وسایل الکتریکی و دستگاه های کامپیوتری استفاده می شوند .

گاز مورد استفاده در کپسول اطفا حریق

گاز خاموش کننده حریق CO2

نکته مهمی که در مورد گاز کپسول آتش نشانی CO2 وجود دارد این است:

با توجه به اینکه این گاز باعث از بین رفتن اکسیژن می شود اگر به مقدار زیاد در یک محیط به کار رود با توجه به این موضوع ممکن است که تنفس را برای افراد حاضر در اتاق سخت کند و حتی باعث خفگی افراد حاضر در اتاق شود. به همین دلیل باید بلافاصله پس از استفاده یا اتاق را ترک نمایید یا اینکه با باز گذاشتن درب ها و پنجره ها گاز را از محیط خارج کنید .

نیتروژن

این گاز به عنوان یک سرکوب کننده آتش با کاهش محتوای اکسیژن در یک اتاق، بدون به خطر انداختن ایمنی افراد حاضر در محل حریق را خاموش می‌کند. نیتروژن وقتی در معرض شعله قرار می‌گیرد تجزیه نشده و هیچ ضایعاتی تولید نکرده و از خود بجا نمی‌گذارد.

به عنوان یک نوع جدیدی از عامل اطفاء حریق، نیتروژن مایع برای بدن انسان غیر سمی، دوستدار جو و در اطفای حریق کارآمد است. به دلیل توانایی خنک کنندگی قوی، قابلیت خنثی و اثر خفگی خوب، از آن برای اطفاء حریق در تونل های شهری استفاده می‌کنند.

استفاده از CO2 به جای نیتروژن درون کپسول های آتش نشانی

دلیل اصلی استفاده از CO2 به عنوان خاموش کننده این است که از هوا متراکم تر بوده و سبب جابجایی منبع حریق می‌شود. در واقع مانند یک پتو روی شعله ها قرار گرفته و از رسیدن اکسیژن به آنها جلوگیری می‌کند. اکنون، چگالی N2 حدود 1.2 کیلوگرم بر مترمربع است، در حالی که چگالی CO2 حدود 1.98 کیلوگرم بر متر مربع می‌باشد.

یک نظر در “گاز کپسول آتش نشانی
  • مهر 19, 1397 at 6:23 ق.ظ
    Permalink

    با تشکر ، بسیار مطلب آموزنده و مفیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *