دستکش آنتی استاتیک

دستکش های آنتی استاتیک (ESD) یا دستکش های ضد برق، تجهیزات حفاظتی و کاری هستند که به تخلیه بار الکتریکی (الکتریسیته ساکن) حساس هستند. آنها از الیاف رسانا ساخته شده اند تا مانع از تجمع الکتریسیته ساکن شوند.

زیرا اگر تخلیه در هنگام کار صورت بگیرد می‌تواند به تجهیزات حساس برقی صدمه وارد کند. این دستکش ها دارای بافتی بدون درز و به صورت یکپارچه هستند. همین امر سبب می‌شود تا برآمدگی ناشی از دوخت درزها از بین رفته و حس راحتی در پوشیدن طولانی مدت دستکش ها به مصرف کننده را القا کند.

نمایش دادن همه 11 نتیجه

 • دستکش های عایق برق و آنتی استاتیک در چه مواردی استفاده می‌شوند؟
  از دستکش ضد برق برای تخلیه الکتریسیته ساکن بدن در هنگام کار با لوازم الکتریکی حساس برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به لوازم استفاده می‌شود. همچنین مدل هایی که مقاومت بالاتری دارند نیز در مشاغل خطرناک تر که با جریان برق سر و کار دارند به کار می‌روند.
 • از چه نوع موادی در ساخت دستکش های ضد برق استفاده می‌شود؟
  معمولا در ساخت این محصولات از نوعی لاتکس با قابلیت ارتجاعی خوب استفاده می‌کنند. اما برخی مدل ها هم از نیتریل تولید می‌شوند.
 • چرا باید از دستکش های رسانا در هنگام کار با قطعات حساس استفاده کرد؟
  زمانی یک قطعه فلزی مانند قطعات حساس کامپیوتری را لمس می‌کنید که دارای الکترون های کم با شارژ مثبت می‌باشد، الکترون های اضافی در بدن شما به سمت قطعه حساس حرکت می‌کنند. این اتفاق سبب وارد شدن شوک ریزی می‌شود که شما احساس می‌کنید. اما این شوک می‌تواند به قطعه نیز آسیب برساند، در نتیجه برای جلوگیری از این آسیب ها از دستکش های رسانا استفاده می‌کنند.
 • آیا تمامی دستکش ها از تخلیه الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کنند؟
  استفاده از دستکش های لاتکس از لمس پوست و دست با سخت افزار ها جلوگیری می‌کنند، هرچند موجب تخلیه الکتریسیته ساکن نمی‌شوند. در نتیجه برای اینکه مانع از آسیب رسیدن به سخت افزار ها و قطعات حساس به الکتریسیته ساکن شوید، بهتر است از دستکش های آنتی استاتیک استفاده کنید.