کپسول آتش نشانی پودر و گاز
5 (100%) 4 votes

در این مقاله می خواهیم نگاهی به خاموش کننده‌های پودر و هوا بیندازیم باید بگوییم که این نوع از کپسول‌ها تشکیل شده از پودر و هوای خشک یا نیتروژن میباشند و به دلیل اینکه امکان کلوخه شدن پودر وجود دارد باید  هر از گاهی خاموش کننده را سر و ته بکنیم چون این پودر در داخل کپسول همیشه تحت فشار است. با ما در ادامه مطلب در بررسی عامل فشاری دیگر با نام خاموش کننده‌های پودر و گاز همراه باشید.

۱ – پودر جهت اطفاء حریق غیر فلزات یعنی کلاس A و B و C

و

۲ – پودر خشک جهت اطفاء حریق فلزات یعنی کلاس D

که هر کدام از این موارد خود به چند زیر شاخه تبدیل میشوند که دارای ترکیبات شیمیایی خاصی هستند و برای اطفای حریق مورد استفاده قرار میگیرد که برای مثال میتوان به  پودری شیمیایی که پایه آن ماده‌های بی کربنات سدیم، بی کربنات پتاسیم، بی کربنات اوره پتاسیم و پتاسیم کلراید است، اشاره کنیم که مخصوص اطفاء حریق کلاسهای B و C میباشد.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز

اما موضوع مهمی که در میان است، نحوه استفاده از آن میباشد که باید این خاموش کننده‌های پودری با یک عامل فشار از کپسول خارج شوند تا قدرت خفه کردن آتش را داشته باشد که در واقع عامل‌های فشار به دو دسته کپسول آتش نشانی پودر و گاز و کپسول آتش نشانی پودر و گاز تبدیل میشوند که در این پست به بررسی کپسول آتش نشانی پودر و گاز میپردازیم. با ما همراه باشید.

حجم‌های تشکیل دهنده این کپسول‌های آتش نشانی، پودر و هوای خشک یا نیتروژن است و در زمان شارژ فشار آن ( PSI ۱۵۰ ) است و به دلیل اینکه پودر در داخل کپسول دایما تحت فشار می‌باشد باید هر از گاهی خاموش کننده را سر و ته بکنیم البته بر روی این کپسول ها فشار سنج وجود دارد. کپسول آتش نشانی پودر و گاز قابل کنترل میباشد و وزن‌ آنها از ۵/۰ کیلو تا ۱۴ کیلو یا ( ۱ تا ۳۰ پوند ) متغییر است و از دیگر اطلاعاتی که میتوان صحبت کرد قدرت پرتاب این خاموش کننده‌ها میباشد که به طول ۶ متر میرسد و در پایان باید گفت زمان تخلیه این کپسول آتش نشانی پودر و گاز بین ۸ تا ۱۴ ثانیه است.

خاموش کننده‌های پودر و گاز به چند دسته تقسیم می شوند  ؟

در حالت کلی خاموش کننده‌های پودر و گاز به دو دسته الف ) کارتریج داخل ب ) کارتریج بیرون ، تقسیم میشوند که به معرفی این موارد میپردازیم:

الف ) کارتریج داخل

عامل فشار در خاموش کننده‌های پودر و گاز،  گاز CO2 میباشد که در داخل یک سیلندر کوچک قرار دارد و در زمان استفاده با فشار دادن اهرم راه خروجی گاز از داخل کارتریج آزاد میشود و فشار گاز CO2 باعث میشود تا محتویات از کپسول خارج شود.

ب ) کارتریج بیرون

گاز محتوی در این کپسول‌ها بازهم گاز CO2 میباشد که خارج از استوانه قرار گرفته و درگاه خروجی گاز کارتریج به بدنه خاموش کننده متصل است که سه نوع عملکرد اهرمی، فلکه‌ای و ضربه‌ای را فراهم می‌آورد. به طور کلی کارتریج هایی که در خارج بدنه میباشند یک سوپاپ عملکرد دارند که گاز کارتریج را در صورت لزوم تخلیه میکند و همچنین در خاموش کننده‌های پودری کارتریج دار اگر در هر صورت گاز وارد سیلندر شود و مقدار کمی از پودر مصرف کند، دیگر برای استفاده دوباره پیشنهاد نمیشود در نتیجه باید گاز داخل سیلندر را تخلیه و سپس درپوش را باز کنیم و سپس به تعویض کارتریج اقدام کنیم و همین‌طور باید گفت که جهت تخلیه گاز از درون سیلندر باید خاموش کننده را سر و ته کنیم و اهرم آن را فشار بدهیم تا تمام گاز خارج شود.

خرید کپسول آتش نشانی پودر و گاز

چنانچه قصد خرید کپسول آتش نشانی پودر و گاز را دارید می توانید همین حالا از طریق فروشگاه اینترنتی رهاورد سفارش خود را ثبت کرده و خرید خود را اینترنتی انجام دهید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *