یکی دیگر از کپسول های آتش نشانی فوم میباشد .این کپسول دارای مایعی است که جهت اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال کاربرد دارد و دلیل اصلی استفاده از کف جهت اطفاء مایعات قابل اشتعال این است که، مایعات قابل اشتعال جرم حجمی یا چگالی کمتراز آب دارند. و در صورتی که مشتعل شوند و قصد خاموش کردن آنها را با آب داشته باشیم به علت سبکی در سطح آب قرار گرفته و روی آن گسترش پیدا می کنند که این مورد در عمل باعث گسترش حریق شده و موجب می شود که نیروهای آتش نشان توفیقی جهت مهار حریق بدست نیاوردند.

خاموش کننده های فوم برای اولین بار توسط یک شیمیدان روسی در سال 1902 ساخته اختراع شد که از این نو کپسول استفاده های مختلفی میشود ، همچنین در آن ماده سورفکتانت می باشد که همین ماده باعث میشود تا فوم و کف تولید شود. فوم یا همان کفی که برای خاموش کردن آتش استفاده می شود ، مایعی می باشد که به سرعت بسیار بالایی به روی شعله و آتش پرتاب شده و کار آن این است که مانع بلند شدن گاز در آتش می شود و همین باعث خاموش شدن آتش می شود.

خرید کپسول آتش نشانی فوم

مایعی است که جهت اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال کاربرد دارد و دلیل اصلی استفاده از کف جهت اطفاء مایعات قابل اشتعال این است که، مایعات قابل اشتعال جرم حجمی یا چگالی کمتراز آب دارند. و در صورتی که مشتعل شوند و قصد خاموش کردن آنها را با آب داشته باشیم به علت سبکی در سطح آب قرار گرفته و روی آن گسترش پیدا می کنند که این مورد در عمل باعث گسترش حریق شده و موجب می شود که نیروهای آتش نشان توفیقی جهت مهار حریق بدست نیاوردند

با در نظر داشتن انواع حریق، انواع مواد قابل اشتعال و حجم آتش مورد نظر، خاموش کننده هم متفاوت و متناسب با موقعیت های مختلف ساخته و طراحی می شوند. محتویات کپسول ها نشان دهنده ی تناسب خاموش کننده ، با نوع آتش است. و شرکت سازنده موظف است اطلاعات ضروری را بر روی کپسول درج کند.

خاموش کننده های فوم به 2 صورت شیمیایی و مکانیکی ساخته و تولید می شوند که نوع مکانیکی آن از آب و کف و گاز و کف می باشد و نوع دوم ینی شیمیایی آن به دلیل مشکلات و نقض هایی که داشت از بازار خارج شده و دیگر تولید نمیشوند. در مورد طول پرتاب این خاموش کننده های می توان گفت که حدود 5 متر پرتاب دارند.

مشخصات خاموش کننده حریق فوم

خاموش کننده فوم و گاز 6 لیتری، به دلیل دارا بودن فوم، برای حریق های جامدات معمولی و مایعات مناسب است. ایمن ترافیک کالا، در راستای توسعه ی فرهنگ ایمنی، شناخت ابزار مناسب و داشتن بهترین عملکرد در زمان بروز خطر، کپسول فوم و گاز 6 لیتری را به شما معرفی می کند.

کپسول آتش نشانی فوم و گاز 6 لیتری، از نظر وزن و حجم، به صورت دستی، قابل حمل بوده و کاربر به راحتی می تواند آن را جا به جا کند. در این جا شرکت سازنده، برای انتقال بهتر اطلاعات، از رنگ آبی برای خاموش کننده فوم و گاز، استفاده کرده است. ایمن ترافیک کالا، کپسول فوم و گاز 6 لیتری را به عنوان یکی از گزینه های مناسب، برای محیط هایی معرفی می کند که با مایعات قابل اشتعال سر و کار دارند. پس جهت اطفاء مایعات قابل اشتعال از کف یا فوم آتش نشانی استفاده می شود که همانند پتوئی سطح حریق را پوشانده و موجب اطفاء حریق می شود

طبقه بندی خاموش کننده فوم

خاموش کننده فوم با قابلیت گسترش کم : فوم هایی از نوع AFFF دارا نرخ انتشار کمی می باشند که کمتر از 20 برابر می باشند.

فوم با قابلیت گسترش متوسط : این فوم ها دارای گسترش متوسطی می باشند که بین 20 تا 100 می باشند.

فوم با قابلیت گسترش زیاد : این نوع دارای نرخ انتشار 200 تا 1000 می باشند که برای فضاهای بسیار بزرگ و آتش سوزی های بسیار بزرگ استفاده میشوند.

خاموش کننده فوق مقاوم در برابر الکل خاموش کننده هایی که در مقابل الکل مقاومت دارند یک لایه محافظ بین فوم و سطح در حال آتش تشکیل می دهند که این خاصیت و ویژگی باعث می شود الکل در زمان حریق تمام شده و از بین برود.