کپسول آتش نشانی استاندارد
4.3 (85%) 4 votes

یکی از اصلی ترین راه های مقابله با آتش در منازل ، خودرو و یا مکان های عمومی استفاده از کپسول آتش نشانی استاندارد است . کپسول های آتش نشانی انواع مختلفی دارند و بسته به نوع حریق می توان از هر کدام از آنها استفاده نمود . وزن کپسول های آتش نشانی دستی متفاوت می باشد و از یک کیلوگرم تا 14 لیتری آن وجود دارد به طوری که یک نفر بتواند آن را به راحتی حمل کند و از این مقدار بالاتر را کپسول های چرخ دار می گویند که به دلیل حجم زیاد بر روی چرخ گذاشته می شوند .

کپسول آتش نشانی استاندارد

در زمان ساخت ، بدنه کپسول آتش نشانی مورد آزمایش قرار می گیرد تا از مقاومت آنها در برابر فشار اطمینان حاصل شود . هم چنین باید به طور مرتب و در بازدید های ماهانه و سالانه نیز بدنه کپسول مورد آزمایش قرار بگیرد .

علاوه بر آزمایش بدنه کپسول آتش نشانی باید هر شش ماه یک بار از جهات زنگ زدگی ، ضربه خوردگی و صدمات نازل و لوله مورد بررسی قرار گیرد و سپس وزن کشی شده در صورتی که بیشتر از 10 درصد از وزن گاز درون سیلندر کم شده باشد مجددا شارژ شود .

 

موسسه استاندارد معمولا سازنده را ملزم به نوشتن اطلاعات کپسول روی بدنه می کند از همین جهت اطلاعاتی مانند نوع مواد اطفانی ، ظرفیت و طرز کار با آن بر روی کپسول نوشته شده است . در مورد رنگ استاندارد کپسول آتش نشانی باید به چند نکته توجه داشته باشید اول اینکه این استاندارد ها در کشورهای مختلف متفاوت می باشد و اینکه تمام استاندارد ها تابع زمان هستند به عنوان مثال در گذشته کپسول ها رنگ های متفاوتی داشتند ولی امروزه همه آنها قرمز هستند . در بسیاری از کشورها من جمله کشور ما بر روی کپسول ها علاوه بررنگ توضیحات نوشتاری نیز ذکر شده است تا کاربر بداند هنگام آتش سوزی بسته به نوع آتش از کدام کپسول استفاده نماید .

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *