کپسول آتش نشانی آب و گاز
4.3 (86.67%) 3 votes

این نوع از خاموش کننده ‌ها یعنی کپسول آتش نشانی آب و گاز مانند کپسول آتش نشانی آبی میباشد که روز گذشته طی خبری که در رهاورد منتشر شد به آن اشاره کردیم. در واقع این دو  نوع خاموش کننده در تجهیزات آتش نشانی، تحت فشار هستند و درون سیلندر آن ها آب یا محلول ضد یخ وجود دارد همچنین هر دو کپسول جهت جلوگیری از زنگ زدگی داخل سیلندر، با لایه ای نازک از پلاستیک یا ماده ضد زنگ آن را می‌پوشانند تا سیلندر در امان باشد اما سوال این است که تفاوت کپسول آتش نشانی آب و گاز با کپسول آتش نشانی آبی چیست‌؟

کپسول آتش نشانی آب و گاز

فرق این دو نوع خاموش کننده در عامل فشار آنها میباشد که کپسول آتش نشانی آب و گاز جهت تأمین فشار مورد نیاز خود از گاز CO۲ تحت فشار در یک سیلندر کوچک به نام کارتریج استفاده میکند و این نوع خاموش کننده ها عموماً غیرقابل کنترل هستند یعنی گاز ذخیره شده در کارتریج اگر آزاد شود غیرقابل برگشت است.

برای مقدار تخلیه هر دو نوع خاموش کننده نیز باید گفت ۹۵٪ در زمان شارژ کامل میباشد. در پایان باید گفت نوع دیگری از همین خاموش کننده وجود دارد که نازل آن مانند دوش است و آب را به صورت مه بر روی آتش و حریق پخش میکند و همینطور استاندارد انگلیسی قدرت پرتاب این نوع خاموش کننده را نیز ۴ متر اعلام کرده است.

نگهداری کپسول آتش نشانی آب و گاز

کمپانی های سازنده اعلام کردند که جهت اطمینان از عملکرد این نوع خاموش کننده، هر یک ماه یکبار از خاموش کننده بازدید کرده و با احتیاط درپوش را باز میکنیم و کارتریج را از سیلندر بیرون میکشیم سپس اگر بیش از ۱۰٪ از وزن گاز که روی کارتریج نوشته شده کم شده باشد آن کپسول نیاز به شارژ کردن دارد. بعد از انجام این کار بدنه، کفه، سوزن، واشر و … را نیز کاملاً  آزمایش میکنیم تا از صحت عملکرد آن ها اطمینان داشته باشیم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *