انواع مواد اطفاء حریق
5 (100%) 4 votes

این روز ها شاید بیشتر مردم عادی اطلاعات بسیاری از کپسول‌های آتش نشانی که برای اطفاء حریق استفاده میشود، ندارند و نمیدانند ماده خارج شده از کپسول که باعث خاموش شدن آتش میشود چه چیزی است. با رهاورد‌ همراه باشید تا با انواع مواد اطفاء حریق آشنا شوید.

آتشی که شعله‌ور میشود میتواند دلیل‌های بسیاری داشته باشد و همینطور مواد در حال احتراق نیز متفاوت میباشد پس بی شک یک آتش‌نشان باید خود را برای هر گونه آتش آماده کند و باید به ۵ نوع خاموش کننده متفاوت که هر گونه کاربرد‌های خاص خود را دارد، مجهز باشد که در ادامه این پست به معرفی این ۵ نوع خاموش کننده متفاوت اشاره میکنیم.

انواع مواد اطفاء حریق

۱- خاموش کننده‌های محتوی آب یا ( WATER FIRE EEXTINGUISHER )

۲- خاموش کننده‌های محتوی پودر یا ( POWDER FIRE EEXTINGUISHER )

۳- خاموش کننده‌های محتوی گاز یا ( CARBON DIOXIDE FIRE EEXTINGUISHER )

۴- خاموش کننده‌های محتوی کف یا ( EEXTINGUISHER FOAM FIRE )

۵- خاموش کننده‌های محتوی مواد هالوژنه یا ( HALOGENATED FIRE EEXTINGUISHER )

که در هر کدام از این خاموش کننده‌ها این مواد با آب یا یک ماده خفه کننده مانند دی اکسید کربن پر شده اند که باعث میشود این مواد با فشار بسیار زیادی محبوس شوند و در زمانی که اهرم فشار داده میشود، ماده با فشار زیادی از کپسول خارج می‌شود که قدرت پرتاب خاموش کننده مورد نظر بدون در نظر گرفتن کاربرد آن باید بین حداقل ۳ متر تا حداکثر ۷ متر باشد و از لحاظ زمان تخلیه مواد داخل خاموش کننده بین ۸ تا ۶۰ ثانیه میباشد. در ادامه باید گفت که وزن کلی خاموش کننده‌ها خارج از نوع و کاربرد آن، یک کیلو گرم تا ۱۴ کیلو گرم یا همان خاموش کننده‌های ۱۴ لیتری میباشد به طوری که به راحتی یک شخص میتواند آن را حمل کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *