روش های آتش نشانی و اطفا حریق

4.7/5 - (10 امتیاز)

به مجموعه اقداماتی که برای خاموش کردن ، کنترل یا هدایت آتش انجام می شود آتش نشانی یا اطفا حریق گفته می شود. آتش نشانی به دو صورت خودکار و غیر خودکار صورت می گیرد و روش های مختلفی را نیز شامل می شود. در این مقاله با انواع روش های آتش نشانی اشنا خواهیم شد.

آشنایی با روش های آتش نشانی

استفاده از روش های اطفا حریق بستگی به نوع آتش دارد . برای ایجاد آتش نیاز به هوا ، ماده سوختنی و حرارت وجود دارد که این سه به مثلث آتش معروف هستند و برای مقابله کردن با آتش نیز باید یکی از این عوامل را کنترل نمود تا آتش متوقف شود.

علاوه بر این موضوع می توان آتش نشانی را به دو گروه خودکار و دستی تقسیم بندی کرد که در نوع اول آن یعنی حالت دستی عملیات اطفا حریق توسط آتش نشانان و به صورت دستی انجام می پذیرد اما در نوع دوم به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی آتش خاموش می شود. اما روش های اطفا حریق به طور کلی ۴ دسته می باشند:

  • سرد کردن آتش
  • خفه کردن اتش ( حذف اکسیژن )
  • حذف مواد قابل اشتعال
  • کنترل واکنش های زنجیره ای در آتش

تقسیم بندی روش اطفا حریق از نظر نوع اجرا

  • آتش نشانی خودکار
  • آتش نشانی دستی

روش های آتش نشانی

روش آتش نشانی با سرد کردن

این روش که یکی از ساده ترین و پیش پا افتاده ترین راهکارها برای کنترل حریق است معمولا با آب انجام می شود. کپسول های آتش نشانی CO2 نیز علاوه بر خفه کردن آتش آن را سرد می کنند که به نوعی ترکیب این روش و روش خفه کردن بهره می برند.

اما بیشترین کاربرد روش اطفا حریق با سرد کردن ، با آب است و برای آتش های نوع A کاربرد دارد.

اطفا حریق با خفه کردن آتش

این روش نیز یکی از عنصر مهم برای ایجاد حریق را حذف می کند. برای خاموش کردن آتش با روش خفه کردن باید مانع رسیدن هوا به آن شویم. کپسول های دی اکسید کربن این کار را انجام می دهند. همچنین در پمپ بنزین ها نیز برای اطفا حریق با خفه کردن آتش از خاک استفاده می شود.

یک ابزار دیگر برای خفه کردن آتش ، استفاده از پتوی آتش نشانی است که برای آتش سوزی افراد کاربرد دارد.

حذف مواد قابل اشتعال

یکی از راه های مهار آتش حذف مواد قابل اشتعال است. اگر امکان پذیر باشد بهتر است که سریعا برای حذف موادی که آتش سوزی را گسترش می دهند اقدام کنید. کشیدن دیوار یا خاکریز و یا جابه جا کردن مواد از این راه کارها می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *