راهنمای خرید بهترین ماسک تنفسی

4.9/5 - (8 امتیاز)

ماسک های تنفسی تاثیرات بسیار گسترده ای در جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها دارند و با شیوع بیماری کرونا نیز نیاز به آن بیش از پیش در سراسر جهان احساس شد. به همین دلیل است که لازم است که با انواع ماسک های تنفسی آشنایی داشته باشیم و بدانیم در هنگام خرید این ماسک ها چه نکاتی را باید در نظر گرفت. در این مقاله می خواهیم راهنمای خرید بهترین ماسک را با ارائه ی نکاتی برای شما گردآوری کنیم.

راهنمای خرید بهترین ماسک

در هنگام انتخاب ماسک چه نکاتی باید در نظر گرفته شود ؟

هنگام انتخاب ماسک باید چندین معیار را در نظر گرفته شود، مانند :

 • کاربرد و استفاده
 • نوع ماسک
 • سطح محافظت مورد نیاز

کاربرد ماسک :

بسته به حرفه، زمینه کاربرد و وجود یا عدم وجود بیماری های مسری، بیماران و مراقبان از نوع خاصی از ماسک با سطح محافظت خاص استفاده می کنند.
نوع ماسک: دو نوع ماسک اصلی ماسک های جراحی و ماسک های تنفسی هستند. آنها عملکردها، استانداردها و اهداف مختلفی دارند. نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که ماسک های جراحی فقط از عوامل عفونی قابل انتقال از طریق قطرات محافظت می کنند، در حالی که ماسک های محافظ یا دستگاه تنفس نیز از استنشاق عوامل عفونی قابل انتقال از طریق راه های هوایی محافظت می کنند.

سطح حفاظت مورد نیاز :

هر یک از این نوع ماسک ها در کشورهای مختلف تحت استانداردها و مقررات مختلفی قرار دارند.

ماسک یکبار مصرف یا قابل استفاده مجدد :

ماسک های جراحی فقط به صورت یکبار مصرف در دسترس هستند. ماسک دستگاه تنفس می تواند قابل تجدید باشد. در مورد دستگاه تنفس، می توان فیلتر را پس از پر شدن تعویض کرد.

عمر مفید ماس :

مدت زمان ماسک با توجه به کاربرد متفاوت است. می تواند بین سه تا هشت ساعت باشد. هر چه ماسک ارزان تر باشد عمر موثر آن کوتاه تر است.

راحتی ماسک :

ماسک های مختلفی وجود دارد که با مورفولوژی شخصی که ماسک می زند سازگار است. ماسک های محافظ یا ماسک های تنفسی نیز می توانند برای بهبود راحتی کاربر به شیر بازدم مجهز شوند. در صورت نیاز به محافظت از چشم، برخی از ماسک ها چشم ها را نیز می پوشانند. به این موارد تنفس یا ماسک صورت کامل گفته می شود.

راهنمای خرید ماسک تنفسی

چرا باید در انتخاب بهترین ماسک های تنفسی دقت کنیم؟

ماسک تنفسی نوعی تجهیزات محافظ شخصی است. از استنشاق آئروسل (گرد و غبار، دود، غبار) و همچنین بخارات یا گازها (ضد عفونی کننده ها، گازهای بیهوشی) که خطرات سلامتی برای استفاده کننده را به دنبال دارند، جلوگیری می کند. همچنین از فرد در برابر آلودگی به وسیله ویروس هایی مانند ویروس کرونا، SARS  H1N1 و غیره نیز محافظت می کند.

دستگاه تنفس به دو دسته تقسیم می شوند : عایق بندی و فیلتر.

تنفس های فیلتر کننده از یک رخساره و یک دستگاه فیلتر تشکیل می شوند. گاهی اوقات عنصر فیلتر در رخساره یکپارچه می شود. بسته به نوع فیلتر، ماسک یا فقط در برابر ذرات، فقط در برابر گازها و بخارات خاص یا در برابر ذرات، گازها و بخارات موثر خواهد بود.

تنفس های تصفیه گاه می توانند به دریچه بازدم مجهز شوند تا راحتی کاربر را بهبود بخشد. سوپاپ از متراکم شدن داخل ماسک جلوگیری می کند و باعث لمس شیشه ها می شود و به کاربر کمک می کند تا به راحتی نفس بکشد.

لازم به ذکر است که دستگاه های تنفسی همچنین فرد را از استنشاق قطرات عوامل عفونی محافظت می کنند.

به دلیل تاثیرات گسترده این ماسک ها در برابر بیماری ها و عوامل مختل کننده سلامت انسان، انتخاب بهترین ماسک تنفسی بسیار پر اهمیت می باشد.

استاندارد هایی که باید در ماسک ها رعایت شوند.

 

5 دیدگاه در “راهنمای خرید بهترین ماسک تنفسی
 • اسفند 4, 1399 at 5:40 ب.ظ
  Permalink

  خیلی عالی و کامل بود
  بهترین ماسک برای استفاده روزانه چه مارکی رو پیشنهاد می کنید تو این شرایط ؟

 • اسفند 4, 1399 at 5:44 ب.ظ
  Permalink

  مدت زمان مفید استفاده از یک ماسک سه لایه چقدره ؟
  روشون هیچی ننوشته

 • اسفند 23, 1399 at 1:53 ب.ظ
  Permalink

  با سلام، مدت زمان استفاده ۴ ساعت می باشد.

 • اسفند 23, 1399 at 1:54 ب.ظ
  Permalink

  با سلام ممنونم، ماسک سه لایه پرستاری و N95 ایمن سلامت کاسپین را پیشنهاد میکنم.

 • اردیبهشت 8, 1400 at 4:15 ق.ظ
  Permalink

  ای بابا پس کی راحت میشیم از شر این کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *