کپسول های آتش نشانی پودری یا خاموش کننده‌ پودری همان طور که از اسم آنها مشخص می باشد با مواد پودری حریق را مهار می کنند. این خاموش کننده های پودری حاوی مقداری پودر هستند که توسط گاز ازت یا گاز دی اکسید کربن به بیرون پرتاب می شود. فشار گاز کپسول ها را باید سالانه یا هر ۲ سال یکبار بررسی نمود و در صورت نیاز اقدام به شارژ کپسول آتش نشانی نمود. برای این منظور عقربه ی فشار سنج در بالای کپسول تعبیه شده است که باید محدوده ی سبز رنگ را نمایش دهد.

طرز کار کپسول آتش نشانی پودری

به طور کلی خاموش کننده‌های پودری مخلوطی از گرد مواد شیمیایی است که باعث میشود آتش را اصطلاحا خفه کند که در نتیجه باعث خاموشی آتش میشود. در گذشته این خاموش کننده‌های پودری را درون قوطی با اشکال مختلفی میریختند و در زمان بروز آتش محتویات را روی آتش میریختند اما مشکل این جا بود که پرتاب دست یک انسان بسیار کمتر از فشار خاموش کننده‌ها بود.

این خاموش کننده ها از یک استوانه فلزی (حاوی پودر و گاز ) و یک شلنگ تشکیل شده اند. بالای کپسول نیز یک اهرم وجود دارد که با فشار دادن اهرم پودر به وسلیه ی فشار گاز از درون آن خارج می شود.

خاموش کننده‌های پودری

معرفی انواع خاموش کننده‌ پودری

۱ – پودری که برای اطفاء حریق غیر فلزات یعنی کلاس A و B و C بکار می رود

۲ –  پودری خشک که برای اطفاء حریق فلزات یعنی کلاس D بکار می رود .

در ادامه باید گفت پودری که در مورد ۱ اشاره شد خود به دو نوع تقسیم میشود که به شرح زیر میباشد:

  • پودر شیمیایی معمولی که پایه آن ماده‌های بی کربنات سدیم، بی کربنات پتاسیم، بی کربنات اوره پتاسیم و پتاسیم کلراید است  و جهت اطفاء حریق کلاسهای B و C استفاده میشود
  •   پودری چند منظوره است که پایه آن ماده  فسفات آمونیوم است و برای اطفاء حریق کلاسهای B و C مناسب می‌باشد.

اما در  پودر خشک که برای اطفاء حریق فلزات یعنی کلاس D بکار می رود باید اشاره کرد که جهت آتش سوزیهای فلزات قابل اشتعال مانند سدیم، منیزیم، آلومینیوم و . . . استفاده میشود که خود چند نوع است :

۱ – نوع S ) ترکیبی است از کلرور سدیم، کلرور پتاسیم و . . . که باعث میشود یک پوسته ضخیم روی آتش ایجاد کند

۲ – نوع C ) این نوع ترکیبی از گل خشک، گرافیت، کلرور سدیم و خون خشک شده حیوانات میباشد

خرید خاموش کننده‌ پودری در کرج

کپسول های آتش نشانی پودری دیگری که برای خاموش کردن تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی از آن استفاده می شود، کپسول های CO2 یا خاموش کننده های دی اکسید کربن هستند. از ویژگی های این کپسول های می توان به قابلیت بالای خنک کنندگی، خفه کنندگی حریق، رقیق کنندگی اکسیژن و عدم رسانا بودن اشاره کرد.

توجه کنید با توجه به اینکه این کپسول ها از ترکیب گاز دی اکسید کربن برای مهار حریق استفاده می کنند نباید از آن برای فردی که دچار سوختگی شده است استفاده کرد. زیرا باعث خفگی مسدوم می شود.

برای خرید و اطلاع از قیمت کپسول های آتش نشانی پودری می توانید به بخش فروشگاه موسسه ایمنی و آتش نشانی رهاورد مراجعه کنید.