فایرباکس یا همان جعبه آتش نشانی که به لوله های مخصوص آتش نشانی میگویند و بصـورت عمـودی و یا افقی که حداقل ۴ اینچ از زمین تا بالاترین نقطه ساختمان کشیده شده میشود که در هر طبقه میتوان یک خروجی یا یک انشعاب از آن بدست آورد همچنین فایرباکس مقدار خروجی هایشان بستگی به میزان وسعت طبقات دارد.

جعبه های آتش نشانی و یا همان فایر باکس ها شامل تجهیزات مختلفی مانند  تجهیزات اولیه ی اطفای حریق در لحظات اولیه است که با کارکرد بسیار حیاتی خود ضمن پاکسازی فضای محیط از دود و حرارت حریق میتوانند در خاموش شدن سریع آتش سوزی ها و حریق های بزرگ بسیار کمک کنند و سریع ترر آتش خاموش شود همچنین ممانعت از برگشت شعله و ایجاد زمان مناسب جهت فرار افراد گرفتار در حادثه ، یکی از مهم ترین منابع تامین آب برای تیم های عملیاتی نیز به شمار می روند.

انواع جعبه آتش نشانی ها

سیستم تر: این نوع شبکه ، از انتهایی ترین قسمت ساختمان (زیر زمین)شروع و تا بالاترین نقطه ی آن پشت بام به پایان می رسد.این نوع شبکه به لوله ی آب شهری متصل بوده و هر خروجی تعبیه شده در طبقات در صورت نیاز قادر به تامین آب می باشد.
سیستم خشک: این نوع شبکه به لوله ی آب شهری متصل نبوده و ورودی آن در مجاورت درب ورودی ساختمان یا طبقه ی همکف نصب می گردد تا در مواقع ضروری آب توسط پمپ خودروی آتش نشانی به درون شبکه پمپاژ گردیده و در تمامی خروجی ها قابل دریافت باشد.

همچنین تولید و ساخت جعبه های آتش نشانی امروزه با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی و ماشین آلات روز دنیا با دقت بسیار بالایی انجام گرفته که این امر باعث شده تا جعبه های آتش نشانی مقاومت بالایی را داشته باشند.