انواع کپسول آتش نشانی

4.5/5 - (53 امتیاز)

اگر قصد خرید کپسول اطفا حریق را دارید مطالعه این مقاله و آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی می‌تواند جهت تصمیم گیری و انتخاب، شما را راهنمایی کند. چرا که هر کدام از کپسول ها مزایا و معایب مختلفی داشته و با توجه به مورد مصرف باید آن را انتخاب نمایید. پس بهتر است ابتدا با طبقه بندی کپسول های اطفا حریق آشنا شویم .

همچنین می‌توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس گرفته و در مورد نوع خاموش کننده و سایر تجهیزات از آنها مشاوره بخواهید. در ادامه این مقاله با انواع کپسول های خاموش کننده حریق آشنا خواهیم شد.

نوع کپسول کاربرد رنگ بدنه کپسول
کپسول های پودری حریق های نوع  A, B, C, D, E قرمز
کپسول های آب و گاز حریق های کلاس A آبی یا استیل
کپسول های دی اکسید کربن حریق های الکتریسیته قرمز یا مشکی
کپسول های بیوورسال حریق های نوع  A, B, C, D, E سبز
کپسول های سقفی با موادخاموش کننده متفاوتی تولید می شود. برای کارخانجات و مراکز صنعتی متغیر

رنگ کپسول های آتش نشانی نشانه چیست ؟

یکی از راه کارهای شناخت کاربری انواع کپسول آتش نشانی توجه به رنگ بدنه کپسول ها است. در این تقسیم بندی کپسول ها به رنگ قرمز، سبز و آبی تقسیم بندی می‌شوند. اما توجه داشته باشید که برای اطلاع دقیق از نوع کاربری کپسول باید روی آن را مطالعه کنید. به عنوان مثال کپسول های پودر و گاز و کپسول های CO2 دی اکسید کربن هر دو به رنگ قرمز هستند. اما کاربری آنها متفاوت است.

اینجا بخوانید : چه کپسولی مناسب استفاده در منزل است ؟

انواع کپسول آتش نشانی پودری

کاربرد انواع کپسول آبی چیست ؟

کپسول آتش نشانی آبی برای آتش سوزی های کوچک و ساده همچون دسته A ( کاغذ و مواد خشک ) کاربرد دارند. این کپسولها در چند طبقه بندی مختلف تولید می‌شوند.

  1. با اسپری کردن قطرات آب بر روی محل احتراق، موجب خنک شدن آنها و جلوگیری از حریق می‌شوند. این خاموش کننده ها را به هیچ وجه نباید برای خاموش کردن آتش های ناشی از سوختن مواد الکتریکی بکار برد.
  2. خاموش کننده های آبی با مواد افزودنی : این کپسول ها با فوم یا کف مخلوط شده‌اند.
  3. کپسولهای آتش نشانی بخار آب که بوسیله قطره های بسیار ریز آب، که اندازه آنها بسیار کوچکتر از قطرات اسپری شده می‌باشد محل مورد نظر را خنک کرده و مانع ادامه فرایند آتش سوزی می‌شوند. از ویژگی های این مدل می‌توان به کوچک بودن قطرات آب در آن اشاره کرد. این موضوع برد محدوده فعالیت آنها را کوچکتر خواهد کرد اما میزان تاثیرگذاری آنها به دلیل سطح مقطع بیشترشان چندین برابر افزایش می‌یابد.

یکی از مشکلاتی که این خاموش کننده ها دارند این است که در دمای کمتر از 4 درجه یخ می‌زنند و غیر قابل استفاده خواهند شد. اما معمولا در این نوع خاموش کننده برای رفع این مشکل از ضد یخ هایی استفاده می‌شود که در دمای ۴۰- درجه سانتیگراد قابل استفاده باشند.

قدرت پرتاب خاموش کننده های آبی طبق استاندارد انگلیس 7 متر بوده اما این استاندارد در آمریکا به 10 تا 12 متر تغییر می‌کنند. همچنین مدت زمان تخلیه خاموش کننده ها بصورت مداوم طبق استاندارد انگلیس 60 ثانیه می‌باشد اما طبق استاندارد آمریکا ۵۵ ثانیه بوده است. لازم به ذکر است که این نوع خاموش کننده در زمان شارژ کپسول به صورت کامل دارای ۱۰ بار یا PSI۱۵۰ فشار می‌باشد.

انواع کپسول آتش نشانی آب و گاز

انواع کپسول آتش نشانی آب و گاز

این نوع خاموش کننده ها نیز تحت فشار آب می باشد و محتوی سیلندر آن با آب و محلول ضد یخ است. همچنین این دو نوع خاموش کننده ها برای جلوگیری از زنگ زدگی داخل سیلندر با یک لایه نازک از پلاستیک و ماده ضد زنگ پوشیده شده‌اند تا از زنگ زدگی آن جلوگیری شود.

اما تفاوت این دو خاموش کننده در نوع عامل فشار آنها می‌باشند که برای تامین خاموش کننده از گاز، گاز CO2 تحت فشار در یک سیلندر کوچک به نام کارتریج استفاده می‌شود. در خاموش کننده های آب و گاز، خروج گاز معمولا غیر قابل کنترل بوده و زمانی که گاز ذخیره شده در کارتیج آزاد شود دیگر غیر قابل بازگشت خواهد بود. همچنین مقدار تخلیه هر دو نوع خاموش کننده 95% در زمان شارژ کامل است.

انواع کپسول آتش نشانی پودری

این کپسول ها رایج ترین نوع خاموش کننده بوده و می‌توانند برای انواع آتش سوزی های نوع  A, B, C, D, E  مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از این خاموش کننده ها در فضای بسته توصیه نمی‌شود و می‌تواند به بینائی و دستگاه تنفسی صدمه بزنند. در یک تعریف کلی می‌توان گفت بهترین عملکرد کپسول های آتش نشانی پودر خشک در فلزات و آتش سوزی نوع D مشاهده می‌شود. فراموش نکنید بهتر است هر ماه یکبار محفظه آن را سر و ته کنید و دوباره در محل خود قرار دهید تا مواد داخل آن ته نشین نشوند. این خاموش کننده ها معمولا با یک برچسب آبی می‌شوند. البته این مورد در بسیاری از کشور ها و برند های تولید کننده متفاوت است. همچنین برخلاف دیگر انواع خاموش کننده، شعله های آتش را خنک نمی‌کنند.

انواع کپسول های CO2

کپسول آتش نشانی CO2 با توجه به اینکه دارای محتویات گاز دی اکسید کربن است، به خوبی می‌تواند برای اطفای حریق تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار بگیرد. به طور کلی این گاز غیر قابل اشتعال، بدون بو، خنثی و غیر سمی است. توجه کنید که این نوع کپسول اطفا حریق را برای سوختگی انسان نمی‌توانید استفاده کنید. گاز دی اکسید کربن ممکن است منجر به خفگی فرد شده و آسیب های جدی به آن وارد کند. حتی به دلیل کمبود اکسیژن می‌تواند منجر به مرگ شود.

بهترین گزینه برای خاموش کردن فردی که دچار آتش سوزی شده است، استفاده از پتوی اطفا حریق می باشد.

کپسول های دی اکسید کربن انتقال دهنده‌ی جریان الکتریسیته نمی‌باشند. و از مهمترین ویژگی گاز CO2 می‌توان به وزن آن اشاره کرد که یک و نیم برابر هوا است. به همین خاطر زمان آتش‌سوزی به عنوان یک لایه ای روی آتش سوار شده و باعث خفه شدن و مهار حریق می‌شود.

در واقع حجم سیلندر خاموش کننده گازی CO2، تحت فشار ۶۰-۵۵ اتمسفر ( PSI ۹۰۰-۸۰۰ ) بصورت مایع درآمده و در سیلندر قرار می‌گیرد. انواع دستی این نوع از خاموش کننده‌ها ظرفیت ۱ تا ۶ کیلوگرم ( ۱۲-۲ پوند ) دارند و اگر در ظرفیت‌های بیشتر تولید شوند به صورت چرخ دار و یا دستگاه‌های ثابت اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کپسول های آتش نشانی سبز چه کاربردی دارند؟

این کپسول های آتش نشانی که استفاده از آنها تقریبا تا اواخر ۲۰۰۳ میلادی غیر قانونی بود، از مایعات تبخیر شونده ای برای اطفا حریق استفاده می‌کردند. این نوع کپسول ها در حوزه های نظامی و هوایی کاربرد داشتند. اما امروزه در بازار ایران کپسول های آتش نشانی بایوفوم از مواد دوستدار محیط زیست تهیه و به رنگ سبز تولید و عرضه می‌شوند که از بهترین خاموش کننده های موجود هستند.

منابع wikipedia

جهت سفارش آنلاین آتش نشانی به این بخش از فروشگاه مراجعه کنید.

کپسول های سقفی

این کپسول ها در انواع متفاوت ( با ماده خاموش کننده پودری، فوم و یا آب و گاز) تولید می شوند. از کپسول های سقفی برای اطفا حریق ساختمان ها و مراکز تجاری و اداری و حتی صنعتی بزرگ استفاده می شود.جهت اطلاعات بیشتر به بخش کپسول های سقفی مراجعه فرمایید.


چنانچه قصد خرید انواع تجهیزات آتش نشانی و کپسول اطفاء را دارید می‌توانید با فروشگاه ایمنی و آتش نشانی رهاورد تماس حاصل کرده و سفارش خود را ثبت کنید. این مجموعه با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه ایمنی و آتش نشانی مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *