انواع کپسول آتش نشانی
4.8 (96.36%) 11 votes

در این مقاله قصد داریم شما کاربران محترم رهاورد را با انواع کپسول آتش نشانی و کاربرد آنها آشنا کنیم . همچنین اگر قصد خرید کپسول آتش نشانی را دارید می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس گرفته و در مورد نوع خاموش کننده و سایر تجهیزات از آنها مشاوره بخواهید. در ادامه این مقاله با انواع کپسول های خاموش کننده حریق آشنا خواهیم شد.

خاموش کننده‌های آبی

خاموش کننده های آبی به دو نوع تقسیم میشود ند که خاموش کننده‌های آب تحت فشار که این گروه از خاموش کننده های دستی دارای ظرفیت 9 لیتر و یا بیشتر آب خالص می باشند که برای استفاده در آتش سوزی های گروه A استفاده مشیوند .
همچنین یکی از مشکلاتی که این خاموش کننده ها دارند این است که در دمای کمتر از 4 درجه یخ میزنند و غیر قابل استفاده خواهند شد .اما معمولا در این نوع خاموش کننده برای رفع این مشکل از ضد یخ هایی استفاده میشود که در دمای ۴۰- درجه سانتیگراد قابل استفاده باشند.

قدرت پرتاب خاموش کننده های آبی طبق استاندارد انگلیس 7 متر بوده اما این استاندارد در آمریکا به 10 تا 12 متر تغییر میکنند. همچنین مدت زمان تخلیه خاموش کننده ها بصورت مداوم طبق استاندارد انگلیس 60 ثانیه می باشد اما طبق استاندارد آمریکا ۵۵ ثانیه بوده است. (این نوع خاموش کنده در زمان شارژ کامل کپسول دارای ۱۰ بار یا PSI۱۵۰ فشار می‌باشد)

خاموش کننده‌های آب و گاز

این نوع خاموش کننده ها نیز مانند خاموش کننده های تحت فشار آب می باشد و محتوی سیلند آن با آب و محلول ضد یخ است ، همچنین این دو نوع خاموش کننده ها برای جلوگیری از زنگ زدگی داخل سیلند با یک لایه نازک از پلاستیک و ماده ضد زنگ پوشیده شده است تا از زنگ زدگی آن جلوگیری شود.
اما تفاوت این دو خاموش کننده در نوع عامل فشار آنها می باشند که برای تامین خاموش کننده از گاز  گاز CO2 تحت فشار در یک سیلندر کوچک به نام کارتریج استفاده می‌شود.در خاموش کننده های آب و گاز معمولا غیر قابل کنترل بوده و زمانی که گاز ذخیره شده در کارتیج آزاد شود دیگر غیر قابل بازگشت خواهد بود.همچنین مقدار تخلیه هر دو نوع خاموش کنده 95% در زمان شارژ کامل می‌باشد.

خاموش کننده‌های پودری

خاموش کننده های پودری که از مخلوطی گرد و مواد شیمیایی ساخته شده است جهت خاموش کردن آتش بکار میرود ، همچنین لازم به ذکر است که در گذشته طریقه استفاده از پودر های خاموش کننده به این صورت بوده است که تعدادی ظرف به شکل های مختلف میساختند و آن را از پورد پر میکردند و سپس در جاهای مناسب قرار میداند که با شروع آش سوزی درب ظرف هارا باز میکردند و پودر را بر روی حریق و آتش می پاشیدند.
اما با گذشت زمان دیگر لازم به استفاده از ظرف های مختلف نبوده و دستگاه ها و خاموش کننده های مختلف طراحی و ساخته شده اند که این کار را راحت تر و ساده تر کرده اند.

انواع پودرهای خاموش کننده :

۱- پودر شیمیایی که برای اطفاء حریق غیر فلزات کلاس A و B و C بکار می‌رود.
۲- پودر خشک که برای اطفاء حریق فلزات کلاس D بکار می‌رود.

خاموش کننده گازی CO2

کپسول آتش نشانی CO2 با توجه به اینکه تنها محتویاتش گاز CO2 میباشد به خوبی میتواند برای اطفای حریق مورد استفاده قرار بگیرد. به طور کلی چون این گاز غیر قابل اشتعال، بدون بو، خنثی و غیر سمی است .
همچنین دارای جریان الکتریسیته نمیباشد. از مهمترین ویژگی گاز CO2 میتوان به وزن آن اشاره کرد که یک ونیم برابر هوا می‌باشد و به همین خاطر زمان آتش‌سوزی به عنوان یک لایه کامل روی آتش سوار میشود و باعث خفه شدن آتش میشود.

در واقع حجم سیلندر خاموش کننده گازی CO2 ، گاز CO2 میباشد که تحت فشار ۶۰-۵۵ اتمسفر ( PSI ۹۰۰-۸۰۰ ) بصورت مایع درآمده و در سیلندر قرار میگیرد. انواع دستی این نوع از خاموش کننده‌ها ظرفیت‌ ۱ تا ۶ کیلوگرم ( ۱۲-۲ پوند ) دارند و اگر در ظرفیت‌های بیشتر تولید شوند به صورت چرخ دار و یا دستگاه‌های ثابت اتوماتیک مورد استفاده قرار میگیرند.

خاموش کننده‌های هالوژنه

گرچه هنوز از مواد هالوژنه در تجهیزات آتش نشانی استفاده میشود اما این مواد به لایه اوزون صدمه میزنند و به همین دلیل استفاده از این مواد ممنوع میباشد. به طور کلی در کپسول آتش نشانی هالوژنه از دو ماده به نامهای متان و اتان بعنوان مواد پایه استفاده می‌شود.

از ویژگی‌های این مواد میتوان به وزن آن اشاره کرد که حدوداً ۴ الی ۵ برابر از هوا سنگین تر هستند و به سرعت مانند یک لایه روی آتش می‌آید و مانع رسیدن اکسیژن به آتش میشود و در نتیجه باعث اطفای حریق میشود. این مواد هالوژنه در داخل سیلندر به صورت مایع هستند و در محیط به صورت گاز میباشد.

خاموش کننده‌های مواد کف

کف مورد مصرف برای اطفاء حریق مایعی است که به صورت پرتاب به روی مواد در حال اشتعال به سرعت روی آتش را پوشانده و مانع از برخاستن گاز قابل اشتعال از روی مواد می‌گردد و با پوشاندن سطح ماده در حال اشتعال از رسیدن اکسیژن هوا به آتش جلوگیری به عمل می‌آورد. وزن مخصوص آن کمتر از وزن مخصوص مایعات قابل اشتعال است لذا در سطح آن شناور گشته و پائین نمی‌رود.

این نوع خاموش کننده‌ها به علل اشکالاتی که داشته‌اند در سالهای اخیر از رده مصرف خارج گردیده‌اند. (قدرت پرتاب خاموش کننده‌های کف حدود ۵ متر است و نسبت ترکیب آن با آب ۱ به ۸ است یعنی به ازای هر ۸ لیتر آب ۱ لیتر فوم اضافه می‌کنند و ظرفیت این نوع خاموش کننده‌ها معمولاً ۹ لیتری می‌باشد )

کدگذاری رنگی برای کپسول آتش نشانی :

نوع کپسول آتش نشانی با استفاده از کدهای رنگی مشخص می شود که در قسمت پایین به آن اشاره کرده ایم.  استانداردهای قدیمی کدگذاری معمولا مستلزم رنگ کردن کل بدنه کپسول با یک رنگ مناسب بود. هنوز هم می توانید این نوع کپسول ها را در مکان های مختلفی پیدا کنید و استفاده از آن قانونی است. نیازی نیست این کپسول ها را عوض کنید مگر اینکه کارایی خود را از دست داده باشند یا نیاز به جایگزین کردن باشد. کپسول های آتش نشانی جدید بر اساس استانداردهای زیر تولید می شوند:

کپسول آتش نشانی قرمز

کپسول های آتش نشانی که بر پایه آب هستند به صورت قرمز رنگ آمیزی می شوند.
سایر کپسول های آتش نشانی عمدتا به صورت قرمز رنگ خواهند بود که برچسبی بر روی آنها قرار می گیرد. همچنین دایره ای بر روی آن وجود دارد که حداقل ۵ درصد از سطح کپسول را می پوشاند و رنگ ثانویه ای دارد که نشان دهنده محتوای کپسول برای خاموش کردن آتش است.

کسپول های آتش نشانی سبز

کپسول هایی که به رنگ سبز در آمده اند حاوی مایعات تبخیر شونده ای هستند که معمولا استفاده از آن ها  تا اواخر سال ۲۰۰۳ غیر قانونی بود.  این کپسول ها تنها در حوزه های نظامی و هوایی قابل استفاده بودند.  این کپسول ها باید به صورت قانونی دور انداخته شوند. رنگ شاخص همیشه نشان دهنده نوع کپسول آتش نشانی است.

نوع کدهای قدیمی BS EN 3 کدهای رنگی کلاس و طبقه بندی آتش

آب قرمز قرمز A
پودر آب سفید و قرمز سفید و قرمز A, F, (B, C, الکتریکی اگر به صورت دی الکتریک بررسی شده باشد
کف کرم رنگ قرمز با یک پنل کرمی رنگ که در بالای دستورالعمل های اجرایی قرار داده می شود A B
پودر خشک نیلی قرمز با پنل آبی A, B, C
کربن دی اکسید سیاه قرمز با پنل سیاه در بالای دستورالعمل های اجرایی
هالون سبز زمردی دیگر تولید نمی شود. ساخت آن در انگلستان غیر قانونی است A
مواد شیمیایی مرطوب بلااستفاده قرمز با پنل زرد رنگ در بالای دستورالعمل اجرایی A, F
پودر مخصوص نیلی قرمز با پنل آبی در بالای دستورالعمل اجرایی D

استفاده نکردن از کدهای رنگی بالا به این معناست که کپسول مورد نظر  استانداردهای بریتانیا را تایید نمی کند و بنابراین نمی تواند معیارهای تعیین شده توسط آن را نشان دهد.  اگر بخشی از قوانین آنها را ملزم کند خود را با استانداردهای بریتانیا منطبق و هماهنگ کنند، این موارد نامناسب خواهد بود.

منابع wikipedia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *