اسپرینکلر | معرفی انواع اسپرینکلر و کاربرد آنها
4.7 (93.68%) 19 votes

اسپرینکلر یک سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی می باشد که در سال 1874 توسط هنری پارملی ابداع و اختراع شد. اسپرینکر در 4 نوع  : سيستم تر ، سيستم خشك، سيستم جريان آزاد، سيستم نيمه آزاد میباشد که در این مطلب می خواهیم شما را با کاربرد انواع آن آشنا کنیم ، با رهاورد همراه باشید !

کاربرد اسپرینکلر

اسپرینکلر یک وسیله نسبتا ساده است که در شبکه های لوله کشی ساختمان نصب شده و نقش بسیار حیاتی در اطفا حریق انجام میدهد. این سیستم که با هدف کنترل و مهار آتش ساخته شده است، در مواقع آتش سوزی عمل کرده و آب را تخلیه می کند و می توان از ان به عنوان ایمن ترین و یکی از بهترین روش های اطفا حریق یاد کرد.

جالب است بدانید که بر اساس آمار های منتشر شده 37% از آتش سوزی ها با فعال شدن تنها یک سیستم اطفا حریق اتوماتیک ، 56% با فعال شده کمتر از 3 دستگاه و 83%  از حریق ها با کمتر از اسپرینکلر مهار شده اند.

که این آمار نشان دهنده نقش بسیار موثر این دستگاه ساده میباشد. و نکته جالب تر این است که در انگلستان تا کنون هیچ یک از ساختمان های مجهیز به سیستم اطفا حریق اسپرینکلر دچار خسارت های سنگین و مرگ ناشی از حریق نشده اند !

در انگلستان تا کنون هیچ یک از ساختمان های مجهیز به سیستم اطفا حریق اسپرینکلر دچار خسارت های سنگین و مرگ ناشی از حریق نشده اند !

انواع اسپرینکلر یا ( سيستم افشانه آب )

سيستم تر
سيستم خشك
سيستم جريان آزاد
سيستم نيمه آزاد

اسپرینکلر سيستم تر :

این نوع دارای فشار دائمی بوده و در مواقع آتش سوزی افشانه های اتوماتیک مسیر آب را باز کرده و آب تخلیه میشود. در مواقع آتش سوزی و افزایش دما حباب شیشه ای که در دهانه اسپرینکلر تعبیه شده است میشکند و بدین ترتیب مسیر آب باز می شود.

اسپرینکلر سيستم خشك :

در سیستم های اطفا حریق اتوماتیک خشک در حالت عادی مسیر جریان آب توسط فشار هوا با گاز نیتروژن بسته است ، و با افزایش دما در مواقع آتش سوزی افشانه اتوماتیک باعث باز شدن شیر آب میشود. توجه داشته باشید که در این سیستم ها در صورتی که افت فشار آب در شبکه وجود داشته باشد ، می بایست از کلید اتوماتیک و پمپ کمکی استفاده نمود.

اسپرینکلر سيستم جريان آزاد:

سیستم اطفا حریق اتوماتیک جریان آزاد که به آن روش نیمه اتوماتیک نیز گفته میشود ، از تعداد افشانه با دهانه های باز تشکیل میشود که در مواقع آتش سوزی شیر اصلی توسط سیستم یا به صورت دستی باز میشود.

اسپرینکلر سيستم نيمه آزاد :

سیستم اطفا حریق نیمه آزاد شباهت بسیاری به سیستم جریان آزاد دارد، با این تفاوت که در سیستم نیمه آزاد از اسپرینکلر های اتومات استفاده میشود. و زمانی که سیستم کشف حریق ، شیر اصلی را باز مینماید ، فقط افشانه هایی که در معرض حریق هستند عمل خواهند کرد.

قیمت اسپرینکلر آتش نشانی

جهت خرید اسپرینکلر یا اطلاع از قیمت اسپرینکلر آتش نشانی می توانید همین حالا با مجموعه رهاورد تماس گرفته و یا درخواست خود را ثبت نمائید.

مجموعه رهاورد با 20 سال تجربه در زمینه آتش نشانی و اطفا حریق آماده نصب ، راه اندازی و تجهیز انواع سیستم های اطفا حریق اسپرینکلر میباشد.

، برای برآورد هزینه پروژه و اطلاعات دقیق تر می توانید با ما تماس بگیرید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *