آشنایی با آتش نشانی و انواع آن

به مجموعه اقداماتی که برای مقابله با آتش برای خاموش کردن ، کنترل یا هدایت آن انجام می شود آتش نشانی یا اطفا حریق می گویند. این اقدامات که به منظور حفاظت از سلامت افراد و کاهش آسیب به اموال و محیط زیست صورت می گیرد از دیر باز نقش مهمی در زندگی بشر داشته است.

آتش نشانی یکی از سخت ترین مشاغل دنیا است و ماموریت های محول شده به این افراد می تواند بسیار خطرناک باشد و جان انها را تهدید کند درست مانند آتش سوزی ساختمان پلاسکو در کشورمان که متاسفانه تعدادی از آتش نشانان در هنگام ماموریت جان خود را از دست دادند.

به همین دلیل آتشنشانی احتیاج به دوره های طولانی چه در زمینه های عمومی و چه در زمینه های تخصصی دارد و کسی که این دوره ها را می تواند با موفقیت طی کند می تواند وارد شغل آتش نشانی شود . در زمان های قدیم و در زمان قاجار به آتش نشانی، اطفائیه گفته می شد و آتش نشان نیز اطفائیه چی نامیده می شد .در دنیا نیز از آتش نشانان برای اولین بار در سال 60 بعد از میلاد مسیح در امپراطوری رم استفاده شده بود جایی که بعد از یک جنگ مهیب و آتش گرفتن قسمت های زیادی از شهر تعداد هشت هزار نفر مامور شدند تا آتش ها را خاموش کرده و مردم را نجات دهند.

آتش نشانی و انواع آن

آتش نشانی

آتش نشانی به طور کلی به دو نوع عامل و غیر عامل تقسیم می شود . روش عامل به اقداماتی گفته می شود که هنگام خاموش کردن آتش انجام می شود و روش های غیر عامل اقداماتی است که باید قبل از وقوع آتش سوزی انجام گیرد .از روش های غیر عامل می توان به استفاده از مواد نسوز یا کند سوز در تجهیزات به کار رفته در ساختمان ، بهره گیری از دیوارهای جداکننده یا بکاربردن مواد دیر ذوب در بدنه مخازن اشاره نمود که این اقدامات به نوعی عمل هایی هستند که می تواند برای پیشگیری از شیوع گسترده آتش بسیار مفید واقع شود.

آتشنشانی هوایی

آتش نشانی هوایی یکی از روش های اطفا حریق بوده که جهت مهار حریق در جنگل ها و مناطقی که دسترسی زمینی به آنها نیست استفاده می شود. این روش که در ابتدا توسط ایالات متحده به اجرا در آمد یکی از بهترین راه کارهای اطفا حریق جنگل ها است. در این نوع آتش نشانی به کمک هواپیما یا هلی کوپتر مواد اطفا حریق را بر روی آتش می ریزند. شایان ذکر است که مسیر باد نیز نقش مهمی در این روش دارد.

آتش نشانی هوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *